Owoce miękkie

Bezpieczna ochrona TRUSKAWEK – PREV-AM® tylko 1 dzień karencji i brak pozostałości

PREV-AM®   to kompleksowy środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy w formie mikroemulsji (ME) gotowej do użycia, o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zwalczania szkodników o miękkiej budowie ciała takich jak mączliki, wciornastki, skoczki, miodówki itp. oraz roztocze.

W uprawie truskawki w gruncie i pod osłonami PREV-AM® jest zarejestrowany do zwalczania mączniaka prawdziwego i wciornastków.

Mączniak prawdziwy stanowi duże zagrożenie dla upraw truskawek, a rozwojowi i rozprzestrzenianiu tej choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda.

Od II połowy V, głównie na dolnej stronie liści możemy zaobserwować objawy mączniaka w postaci białoszarego, mączystego nalotu. Na truskawkach uprawianych pod osłonami nalot obserwowany jest po obu stronach blaszki liściowej. Najbardziej porażone liście zwijają się łódkowato ku górze.

zarażony liść truskawki
fot. Michał Pniak
zarażony owoc truskawki
fot. Michał Pniak
owoc truskawki
fot. Michał Pniak

Brzegi liści czerwienieją lub na blaszce pojawiają się czerwonobrunatne plamy, w miejscu których z czasem tkanka liścia zamiera. Porażone kwiaty obumierają, a zawiązki owoców są zdeformowane, drobne, słabo wybarwione i często zasychają. Owoce, które są zakażone krótko przed zbiorem pokrywają się mączystym nalotem.

Biologiczną i biotechniczną ochronę plantacji truskawek rozpoczynamy w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Maksymalna, zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 3,0 l/ha.

Działanie grzybobójcze środka PREV-AM® polega na wysuszeniu ścian komórkowych grzybni i zarodników, dlatego po zabiegu warto przeprowadzić lustrację na obecność szarej pleśni w uprawie truskawek. Może okazać się, że przy okazji zabiegów wykonanych przeciwko mączniakowi prawdziwemu ograniczymy rozwój także tej choroby, a dodatkowe zabiegi będą zbędne.

Jest to szczególnie ważne kiedy zbliżają się zbiory, a okres karencji niektórych środków ochrony jest zbyt długi do zastosowania w tym terminie, przez co niesie ryzyko wystąpienia pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Dodatkowo ograniczenie liczby zabiegów sprzyja bezpieczeństwo owadów pożytecznych oraz zapylaczy.

PREV-AM®

PREV-AM® skuteczny także w walce z wciornastkami

Zobacz produkt

W ostatnich latach zmieniające się warunki klimatyczne w Polsce sprawiły, że ciepłolubne szkodniki takie jak wciornastki stanowią coraz większe zagrożenie, nie tylko w uprawach pod osłonami, ale także w uprawach polowych truskawek. Poza tym  plantacje znajdujące się w pobliżu innych upraw szklarniowych będą zdecydowanie bardziej narażone na zasiedlenie przez te szkodniki.

Wciornastki mogą doprowadzić do poważnych strat w plonie, ponieważ uszkodzone pąki kwiatowe mogą zasychać, a uszkodzone owoce są ordzawione i zdeformowane, przez co tracą wartość handlową.

Więcej o tych szkodnikach na portalu – TUTAJ.

Wyznaczając termin zabiegu przeciwko wciornastkom warto prowadzić monitoring przy pomocy niebieskich tablic lepowych, który rozpoczynamy już od momentu kwitnienia truskawek.

Niebieskie tablice lepowe

Niebieskie tablice lepowe pokryte z obu stron niewysychającym klejem

Zobacz produkt

Maksymalna zalecana dawka środka PREV-AM®  dla jednorazowego zastosowania w przypadku zwalczania tych szkodników to 4,0 l/ha.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.