Owoce miękkie

NATURALIS – biologiczne zwalczanie przędziorków, wciornastków i mączlików w uprawach TRUSKAWEK pod osłonami

Truskawki to jedne z najsmaczniejszych  i najbardziej popularnych sezonowych owoców. Z uwagi na zapotrzebowanie rynku oraz możliwość uzyskania korzystniejszych cen za owoce poza tradycyjnym terminem ich zbioru, uprawa truskawek jest coraz częściej prowadzona pod osłonami.

Niestety charakterystyczny, gorący mikroklimat panujący w tego typu uprawach pozwala na rozwój większej liczby pokoleń szkodników w ciągu roku. To prowadzi do zwiększonej presji ze strony  szkodników i skutkuje także większą liczbą zabiegów ochronnych.

Jednak coraz większa świadomość i wymagania konsumentów, wymuszają na producentach produkcję owoców wysokiej jakości, z minimalnymi pozostałościami środków ochrony roślin.
 Z tego względu najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie biologicznych strategii zwalczania w ochronie truskawek.

NATURALIS jako jeden z elementów biologicznej ochrony truskawek przed szkodnikami

W uprawach truskawek pod osłonami preparat NATURALIS stosuje się do zwalczania jaj, larw i osobników dorosłych mączlików, wciornastków, przędziorków.

Za skuteczność tego biologicznego insektycydu i akarycydu odpowiada występujący w naturalnym środowisku grzyb Beauveria bassiana szczep ATCC 74040, który rozwija się na wielu gatunkach szkodników. Niewątpliwą zaletą preparatu jest fakt, że nie jest on źródłem niebezpiecznych pozostałościpestycydów w roślinach, a także nie powoduje efektu fitotoksyczności. Ponadto jest  bezpieczny dla zapylaczy i większości organizmów pożytecznych. Wpływ preparatu na organizmy pożyteczne w uprawach szklarniowych.

NATURALIS

Biologiczny insektycyd do zastosowania w uprawach pod osłonami. Działa na wszystkie stadia rozwojowe szkodników.

Zobacz produkt

NATURALIS jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym

Mechanizm działania

Zarodniki Beauveria bassiana szczep ATCC 74040 przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji grzybni, która przerasta ciało szkodnika.

infografika infekowania szkodnika

Warunki aplikacji

Infekcja szkodników przez entomopatogenicznego grzyba Beauveria bassiana szczep ATCC 74040 jest najbardziej skuteczna przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza i wymaga bezpośredniego kontaktu zarodników grzyba z ciałem żywiciela (szkodnika).

Dlatego zabieg należy  przeprowadzać wieczorem lub rano w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Preparat można stosować w zakresie temperatur od 10 do 35 °C, ale optymalne warunki to 20 do 27 °C.

Efektów działania należy spodziewać się zwykle po 7-10 dniach od zastosowania środka NATURALIS. Jeszcze raz należy podkreślić, że warunkiem skutecznego działania preparatu jest aplikacja przeprowadzona w okresie wysokiej wilgotności względnej powietrza, która umożliwia kiełkowanie zarodników entomopatogenicznego grzyba zawartego w preparacie.

Przestrzeganie optymalnych warunków aplikowania ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania wysokiej efektywności zwalczania szkodników.

NATURALIS stosujemy już przy niewielkim zasiedleniu roślin przez szkodniki (na początku ich pojawiania się), zanim będą widoczne objawy ich żerowania.

W celu poprawy dyspersji środka , warto dodać środki zwilżające w postaci adiuwantów np. WETCIT™.

Zaleca się by środek stosować wieczorem lub wcześnie rano, poza okresem lotu owadów zapylających.

NATURALIS może być stosowany w krótkich odstępach czasu, lub nawet jednocześnie z  wieloma insektycydami. Jednak pewne ograniczenia w  stosowaniu dotyczą jednoczesnej aplikacji z fungicydami, ponieważ NATURALIS zawiera entomopatogeniczny grzyb. Dlatego w przypadku konieczności zastosowania środków grzybobójczych w danej uprawie należy zachować odstęp przynajmniej  2-5 dniowy pomiędzy aplikacją środka NATURALIS, a ewentualnymi zabiegami przy użyciu fungicydów.

W zależności od stopnia zasiedlenia uprawy przez szkodniki i panujących warunków pogodowych zwykle przeprowadza się 3 –5 aplikacji w odstępach 5 – 7 dni.

 Dawka w uprawach truskawek pod osłonami w zależności od szkodnika wynosi:

  • 0,75 – 1 l/ha  w przypadku zwalczania przędziorka chmielowca, mączlika szklarniowego
    i mączlika ostroskrzydłego,
  • 1 – 1,5 l/ha dla jednorazowego zastosowania przeciwko wciornastkom.

Zalecana ilość wody: 600 – 1000 l/ha

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.