Jabłonie

Madex MAX® – selektywny, biologiczny środek do zwalczania gąsienic owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella)

Zastanawiasz się czy warto wybrać biologiczny insektycyd do zwalczania jednego z najgroźniejszych szkodników jabłoni? Ciągle się wahasz, ponieważ nie jesteś przekonany czy rzeczywiście skuteczność działania można porównać do standardowej, chemicznej ochrony? Zobacz poniższe wyniki z doświadczeń z 2020 roku z gospodarstwa sadowniczego zlokalizowanego w Białej Rawskiej, gdzie porównano skuteczność standardowej, chemicznej ochrony jabłoni przeciwko owocówce jabłkóweczce i zwójkom liściowym do biologicznej ochrony z użyciem dwóch preparatów Madex MAX® (100 ml/ha) oraz Lepinox Plus® (1kg/ha + adiuwant ).

Doświadczenie 2020 r.: Biała Rawska,  4 zabiegi Madex Max (100ml/ha) oraz 3 zabiegi Lepinox Plus 1kg/ha+ adiuwant , Standard – 2 zabiegi środek zawierający chlorantraniliprol, odmiana Red Jonaprince

Użycie środków biologicznych do walki z owocówką jabłkóweczką może być równie efektywne jak ochrona chemiczna pod warunkiem, że ustalimy odpowiedni termin zabiegów. Terminy lotów motyli obu pokoleń owocówki jabłkóweczki nie są takie same w kolejnych latach, a dynamika lotów może znacznie się różnić, nawet w położonych blisko siebie kwaterach sadowniczych.

Ochrona biologiczna bywa bardziej pracochłonna, ze względu na fakt, że większość biologicznych insektycydów ma działanie żołądkowe, a nie systemiczne i dlatego wymaga większej częstotliwości zabiegów. Jednak gdy naszym celem jest uzyskanie plonów bez pozostałości warto nauczyć się prawidłowo stosować biorozwiązania w uprawach sadowniczych.

Przyjrzyjmy się kluczowym elementom skutecznej ochrony:

1. Madex MAX® jest preparatem o działaniu żołądkowym, którego substancją aktywną jest wirus granulozy owocówki jabłkóweczki (CpGV). Dlatego, aby był skuteczny, wirusy w nim zawarte muszą przedostać się do układu pokarmowego gąsienic owocówki jabłkóweczki.

2. Gąsienice pobierają wirusa w momencie rozpoczęcia żerowania, najlepiej jeśli nastąpi to już w momencie przegryzania osłonki jaj w trakcie wylęgu, a więc w tzw. fazie „czarnej główki”. W ten sposób część z nich zginie zanim zacznie uszkadzać zawiązki lub owoce. Gąsienice
w krótkim czasie po infekcji przestaną pobierać pokarm, a niewielkie uszkodzenia przez nie spowodowane  szybko zabliźnią się i nie wpłyną na jakość owoców.

3. Zawsze wyznaczamy termin zabiegu na podstawie monitoringu za pomocą pułapek feromonowych DeltaStop. Planując zabiegi warto także korzystać ze wskazań programu symulacyjnego RIM Cydia (owocówka).

4. Aplikację przeprowadzamy w formie oprysku, 2-3 krotnie (max. 5) na jedno pokolenie, w dawce 50 ml/1m wysokości korony drzew/ ha. Zalecana dawka wody 400 l/ 1 m wysokości korony drzew/ha.

Zwykle stosuje się 100 ml/ha i 800 l wody/ha

5. Powtarzamy zabiegi aby wirusy cały czas utrzymywały się na powierzchni liści i owoców.

Degradacja cząstek wirusa wiąże się z ekspozycją na słońce. Im bardziej zacienione miejsce, tym jest ona mniejsza. Wysoka temperatura (powyżej 30 ° C) ma negatywny wpływ na żywotność granulowirusów.

6.Możliwe jest stosowanie zmniejszonej dawki preparatu w przypadku małej presji ze strony szkodnika lub jako uzupełnienie standardowej chemicznej ochrony.

Zaleca się aby pierwsza aplikacja na pierwszą generację szkodnika zawierała pełną dawkę

(100 ml/ha).

7.Im skuteczniejszy będzie zabieg przeciwko pierwszemu pokoleniu tym mniejsze będą szkody spowodowane przez letnie generacje owocówki.

8. Madex MAX® NIE stosujemy łącznie z preparatami o silnym odczynie kwaśnym lub zasadowym. Optymalne pH cieczy użytkowej to 5 – 8,5.

9.Zabiegi można przeprowadzać przez cały dzień, ale zaleca się aplikację wieczorem lub wcześnie rano.

10. Madex MAX® charakteryzuje się wysoką odpornością na zmywanie (do 90 mm). Dlatego nie zachodzi potrzeba powtarzania zabiegu jeśli preparat zdążył wyschnąć przed deszczem.