Warzywa

Ochrona cebuli i pora przed wciornastkiem  – biorozwiązania do integrowanej ochrony roślin. EKOSCHEMATY Z BIOCONT POLSKA

Biologiczne metody w integrowanej ochronie roślin.

Integrowana ochrona roślin polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska naturalnego. Rolnik posiadający certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin (IPR) zobowiązuje się do stosowania w ochronie roślin w pierwszej kolejności metod niechemicznych. Do ochrony cebuli i pora przed wciornastkami możemy wykorzystać następujące biorozwiązania: PREV-AM®, MAX SPIN i Naturalis®.

Z kolei ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw” przewiduje przyznawanie płatności dla rolników, którzy do ochrony uprawy będą używać zarejestrowanych środków ochrony roślin, których substancjami czynnymi są mikroorganizmy. W ten ekoschemat doskonale wpisuje się mikrobiologiczny insektycyd Naturalis®.

Wciornastek tytoniowiec – mały owad, duży szkodnik.

Wciornastki to coroczny problem we wszystkich rejonach uprawy warzyw cebulowych w Polsce. Biologiczne środki ochrony roślin stanowią nie tylko podstawę ekologicznej ochrony warzyw, ale są również cennym uzupełnieniem chemicznej ochrony, zwłaszcza w okresie poprzedzającym zbiory.

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) to mały owad (1mm) o wydłużonym, przecinkowatym ciele barwy żółtej, szaro-brązowej lub brunatnej. Posiada charakterystyczne skrzydła z długą strzępiną. Larwy jasnożółte, pozbawione skrzydeł. Nimfy niewidoczne, ponieważ swój rozwój przechodzą przeważnie w ukryciu, w wierzchniej warstwie gleby

Wciornastek to typowy polifag żerujący na wielu roślinach uprawnych. Dorosłe wciornastki oraz ich larwy odżywiają się zawartością komórek miękiszowych liści. W miejscach żerowania tworzą się srebrzystobiałe plamki, które stopniowo zlewają się i obejmują coraz większą powierzchnię blaszki liściowej. Najbardziej uszkodzone liście jaśnieją i zasychają.

Ważnym elementem ochrony są lustracje plantacji warzyw cebulowych!

Lustracje przeprowadzamy raz w tygodniu, a w sprzyjających dla rozwoju wciornastków warunkach  tj. kiedy panuje sucha i upalna pogoda przynajmniej co 3 dni.

Szkodnik nalatuje w pierwszej kolejności na rośliny znajdujące się na obrzeżach pola i dlatego na te rośliny należy zwrócić szczególną uwagę.

Do wykrywania pierwszych osobników i śledzenia dynamiki lotu wciornastków używamy niebieskich tablic lepowych.

Próg zagrożenia to 6 – 10 osobników na 1 roślinie w okresie czerwca i lipca. Zaleca się sprawdzenie 50 roślin losowo wybranych na polu.

BIOROZWIĄZANIA W OCHRONIE WARZYW CEBULOWYCH PRZED WCIORNASTKIEM TYTONIOWCEM

Zabiegi ochronne należy rozpocząć bezpośrednio po zauważeniu pierwszych szkodników.
W uprawach ekologicznych zabiegi powtarzamy w miarę potrzeby zwykle co 5 – 7 dni, zwłaszcza jeśli panuje sucha i upalna pogoda, która sprzyja gwałtownemu rozwojowi wciornastków. Większość biopreparatów to środki kontaktowe, dlatego należy opryskiwać całe rośliny, zwracając uwagę na dokładne pokrycie cieczą użytkową również dolnej strony liści.

Wciornastki należy zwalczać w kilku cyklach. Każdy cykl to 2 zabiegi co 7–10 dni. Pierwszy cykl w chwili stwierdzenia obecności wciornastków na roślinie lub objawów ich żerowania. Kolejny w momencie ponownego pojawienia się szkodników oraz trzeci w momencie migracji wciornastków z plantacji cebuli, a więc w czasie gdy ok. 50% szczypioru jest załamana. Np. MAX SPIN możemy zastosować łącznie z PREV-AM® lub Naturalis® w 2-3 cyklach.

O szczegóły stosowania środków w poszczególnych cyklach pytaj Doradców Biocont

PreparatSubstancja czynnaDziałanieDawka i liczba zabiegów  w sezonieKarencja
Naturalis®     Ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”          Beauveria bassiana szczep ATCC 74040 (substancja z grupy biologicznych insektycydów) – 0,185 g/kg (0,0185 %)
* * zawiera nie mniej niż 2,3 x 107 żywotnych spor/ml
Kontaktowe Zarodniki Beauveria bassiana przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji grzybni przez ciało szkodnika.1 – 1,5 l/ha
Środek stosować od fazy pierwszego całkowicie rozwiniętego liścia do fazy pełnej dojrzałości (BBCH 11-89).
Zalecana ilość wody: 600 – 1000 l/ha.
3 –5 aplikacji w odstępach 5 – 7 dni.
nie stosować w dniu zbioru
Dodatkowe informacje o stosowaniu środka/zabiegach:
Naturalis® to INSEKTYCYD w formie koncentratu na bazie oleju (OD) do sporządzania zawiesiny. Zabieg należy  przeprowadzać wieczorem lub rano w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Preparat można stosować w zakresie temperatur od 10 do 35°C, ale optymalne warunki to 20 do 27°C.
W warunkach polowych warto użycie środka Naturalis® poprzedzić uruchomieniem deszczowni. Nawet po krótkotrwałym nawadnianiu wzrośnie wilgotność, która jest warunkiem koniecznym do efektywnego działania preparatu.
Przestrzeganie optymalnych warunków aplikowania ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania wysokiej efektywności zwalczania szkodników.
Zaleca się by środek stosować poza okresem lotu owadów zapylających.
Preparat jest  bezpieczny dla większości owadów pożytecznych.
Naturalis® należy stosować już przy niewielkim zasiedleniu roślin przez szkodniki (na początku ich pojawiania się) oraz przed widocznymi objawami żerowania.
W przypadku konieczności zastosowania środków grzybobójczych w danej uprawie należy zachować odstęp przynajmniej 2-5 dniowy pomiędzy aplikacją środka NATURALIS, a ewentualnymi zabiegami przy użyciu fungicydów. Więcej informacji w ulotce 

Naturalis® – biologiczny insektycyd zwalczający uciążliwe szkodniki w wielu uprawach

Zobacz produkt

PreparatSubstancja czynnaDziałanieDawka i liczba zabiegów  w sezonieKarencja
PREV-AM®olejek pomarańczowy (związek z grupy olejków eterycznych)– 60 g/l (6,0 %)Kontaktowe. Zawarty w preparacie olejek pomarańczowy zawiera terpeny, przede wszystkim D-limonen, który rozpuszcza chitynę, tworzącą zewnętrzne szkielety owadów oraz ściany komórkowe większości grzybów0,4-0,5 % (400 – 500 ml na 100 l wody)
Środek stosować od fazy 2 liścia do fazy pełnej dojrzałości (BBCH 12-89).
Odstęp pomiędzy zabiegami: co najmniej 7 dni
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 6.
1 dzień
Dodatkowe informacje o stosowaniu środka/zabiegach:
PREV-AM®  to kompleksowy środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy w formie mikroemulsji (ME)
Zaleca się stosować go w początkowej fazie występowania szkodników/chorób na roślinie.
PREV-AM® posiada także właściwości adiuwanta, a dzięki naturalnym terpenom może wzmacniać  działanie środków ochrony roślin stosowanych zarówno przeciwko szkodnikom, jak i chorobom.
PREV-AM® MOŻE BYĆ RÓWNIEŻ STOSOWANY RAZEM LUB W ROTACJI ZE ŚRODKIEM MAX SPIN ZAWIERAJĄCYM SPINOSAD, A W UPRAWACH KONWENCJONALNYCH MOŻE STANOWIĆ UZUPEŁNIENIE STANDARDOWEJ CHEMICZNEJ OCHRONY.
Stosować w godzinach porannych lub wieczornych (unikać wysokich temperatur).  Podczas słonecznej, upalnej pogody, zawarty w preparacie olejek łatwo odparowuje.
Należy zachować ostrożność przy mieszaniu produktu z formulacjami EC oraz środkami zawierającymi miedź.
Podczas mieszania różnych substancji chemicznych zaleca się w razie potrzeby stosowanie najmniejszych dawek uwzględnionych w specyfikacji.
Mieszalny z większością środków ochrony roślin, preparatów pomocniczych, nawozów płynnych, z wyjątkiem produktów zawierających oleje roślinne.

PREV-AM® – kompleksowo zwalcza szkodniki i choroby

Zobacz produkt
PreparatSubstancja czynnaDziałanieDawka i liczba zabiegów  w sezonieKarencja
MAX SPINSpinosad: Spinozyn A, Spinozyn D (substancja z grupy makrocyklicznych laktonów) – 240 g/l (22,72 %)Kontaktowe, żołądkowe. Substancja biologicznie czynna działa na komórki nerwowe owada, prowadząc do paraliżu, a następnie do śmierci szkodników.0,3 – 0,4 l/ha
Zalecana ilość wody: 200 – 600 l/ha Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3.
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.  
7 dni
Dodatkowe informacje o stosowaniu środka /zabiegach:
MAX SPIN na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie. Działanie wgłębne dotyczy wyłącznie młodych liści.
Ze względu na strategię zarządzania odpornością zabiegi należy wykonać przemiennie ze środkami należącymi do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania. Środka nie stosujemy więcej niż 3 razy w zabiegach występujących po sobie i nie dłużej niż 30 dni.
Środek najlepiej działa w temperaturze od 8° do 25°C.
Zabieg wykonać co najmniej na 4 godziny przed spodziewanym deszczem i co najmniej 12 godzin przed planowanym deszczowaniem plantacji.
Środek jest niebezpieczny dla pszczół. W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających nie stosować na rośliny uprawne w czasie kwitnienia oraz w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek. Nie stosować, kiedy występują kwitnące chwasty. 
Niebezpieczny dla stawonogów (owadów, pajęczaków, skorupiaków) niebędących celem działania środka.

MAX SPIN – biologiczny insektycyd skutecznie zwalczający szerokie spektrum szkodników

Zobacz produkt

Katarzyna Woszczyk – menedżer ds. rozwoju produktów, Biocont Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.