Tarcznik niszczyciel (Quadraspidiotus perniciosus) uznawany jest za organizm kwarantannowy w wielu krajach. W Polsce podlega obowiązkowi zwalczania, a jego występowanie monitorowane jest przez Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN). Szersze informacje na temat szkodnika można znaleźć w ulotce informacyjnej dostępnej na stronie PIORIN.
Niepokojący jest fakt, że w ubiegłych latach w województwie lubelskim, na terenie powiatu opolskiego były stwierdzane ogniska tego szkodnika w sadach jabłoniowych.
Możliwości adaptacyjne tego gatunku oraz wciąż ocieplający się klimat
Należy przypuszczać, że w przyszłości tarcznik niszczyciel będzie mógł stanowić zagrożenie dla upraw sadowniczych na terenie Polski.
Poza tym należy mieć na uwadze, że w opuszczonych sadach lub na drzewach dziko rosnących, szczególnie na południu Polski mogą obecnie występować kolonie tego szkodnika.
Dlatego w najbardziej zagrożonych rejonach Polski warto przeprowadzać lustracje na obecność tarcznika niszczyciela przy pomocy pułapek feromonowych, które zawieszamy w sadzie w maju.
Przygotowaliśmy galerię zdjęć przedstawiających uszkodzenia owoców powodowane przez tarcznika niszczyciela oraz samego tarcznika z bliska.