Jabłonie

PREV-AM® i VitiSan®– skuteczne rozwiązania w walce z parchem i mączniakiem w jabłoniach

Skuteczną walkę z parchem zaczyna się jeszcze przed pękaniem pąków – stosując zabiegi miedziowe.

Potem można wprowadzić BIOROZWIĄZANIA umożliwiające podczas jednego zabiegu zastosowanie kombinacji preparatów, która posłuży nie tylko do ograniczania mączniaka i parcha, ale również ograniczy miodówki i skoczki w sadach jabłoniowych i gruszowych.

PREV-AM® – substancja aktywna: olejek pomarańczowy 60 g/l (6,0 %)

Olejki eteryczne są to mieszaniny substancji lotnych o różnym charakterze chemicznym, odznaczające się silnym, zwykle przyjemnym zapachem. Zawarty w preparacie olejek pomarańczowy zawiera terpeny, przede wszystkim D-limonen, który jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą występującą w skórkach owoców cytrusowych.

 • PREV-AM® znajduje zastosowanie jako fungicyd, akarycyd i insektycyd. Stosuje się go w ochronie jabłoni do zwalczania miodówek i skoczków oraz mączniaka prawdziwego jabłoni
  i gruszy.
 • Kontaktowe działanie preparatu polega na rozpuszczeniu oskórka drobnych owadów i roztoczy, co powoduje ich wysuszanie. Ponadto niszczy ścianę komórkową grzybni mączniaka prawdziwego. Preparat jest również doskonałym adiuwantem. Dzieje się tak dzięki lipofilowym właściwościom terpenów roślinnych, co daje możliwość przenikania preparatu, również do wnętrz ciał owadów i strzępek grzybni. Dlatego podczas łącznego stosowania z innymi pestycydami może wspomagać ich działanie.

PREV-AM® – skuteczny środek owado-, grzybo- i przędziorkobójczy

Zobacz produkt

VitiSan® – substancja aktywna: wodorowęglan potasu – 994,9 g/kg (99,5%)

Fungicyd do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem. Mechanizm działania polega m.in. na wysuszaniu strzępek grzybni kiełkujących z zarodników, co zapobiega infekcji. Zasadowe pH i wzrost ciśnienia osmotycznego na powierzchni roślin po zastosowaniu VitiSan® ogranicza rozwój grzybni. VitiSan® wspiera rozwój naturalnej bakteryjnej flory na powierzchni liścia. Rośliny potraktowane preparatem są mniej podatne na choroby grzybowe. Działa kontaktowo oraz powierzchniowo.

O czym należy pamiętać stosując VitiSan®?

 • Nie należy go stosować podczas silnej operacji słonecznej ze względu na możliwość wystąpienia fitotoksyczności (ryzyko ordzawień owoców).
 • Zabiegi najlepiej wykonywać wieczorem. Jeśli jednak naniesiony środek nie zdąży wyschnąć przez noc, a w następnym dniu będą wysokie temperatury, to wtedy istnieje ryzyko wystąpienia fitotoksyczności.
 • Nie należy dopuścić do spływania cieczy roboczej z liści (możliwe oparzenia brzegów blaszki liściowej).
 • Aby uniknąć wystąpienia fitotoksyczności oraz by uzyskać równomierne pokrycie roślin, warto dodać do VitiSanu® środek PREV-AM®, który posiada bardzo dobre właściwości adiuwantu i doskonale zapobiega tym niekorzystnym zjawiskom.

VitiSan® – skuteczny na parcha

Zobacz produkt

Zalecane dawkowanie w łączonym zabiegu:

VitiSan® – 2,5 kg/1 m wysokości korony/500 l wody

PREV-AM® – 0,4–0,5%

 • Preparat PREV-AM® zawiera adiuwant, dzięki czemu mieszanina z łatwością dostaje się w trudno dostępne części roślin.
 • Preparaty dopuszczone są do zastosowania w uprawach ekologicznych.
 • Można je stosować do końca sezonu. Zalecamy stosowanie VitiSanu® poza okresem kwitnienia, najlepiej od fazy „orzecha włoskiego” w celu zminimalizowania ryzyka ordzawień
 • Nie zawierają substancji, po których oznaczane są jakiekolwiek pozostałości środków ochrony roślin.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.