PARCH JABŁONI
Większość zarodników workowych parcha jest dojrzała i gotowa do wysiewu. W najbliższych dniach spodziewane są opady deszczu o różnym natężeniu. Lokalnie mogą pojawić się burze. Biorąc pod uwagę ilość dojrzałych zarodników oraz warunki pogodowe (temperatura powietrza) może dojść do infekcji średniej lub silnej, a nawet bardzo silnej, w przypadku gdy opady będą intensywne.
Zwalczanie parcha
NA MOKRY LIŚĆ (po opadach deszczu)
SulfiCal (nawóz siarkowo-wapniowy) w dawce 10 l/ha
Jeżeli opady nie wystąpią NA SUCHY LIŚĆ
VitiSan (wodorowęglan potasu) 5kg/ha+ siarka granulowana 3 kg/ha
SulfiCal®- z VitiSanem ® stanowi efektywną strategię ochrony jabłoni przed parchem
Stosować na „mokry liść”.
Zwalczanie mszyc na jabłoni
NeemAzal®-T/S – 1 l/ha/metr wysokości korony w fazie różowego pąka (BBCH 57) oraz na koniec kwitnienia (BBCH 69 – dodatkową korzyścią wynikającą z aplikacji środka w tym terminie jest jednoczesne zwalczanie GĄSIENIC ZWÓJEK). Zalecana ilość wody: 500 – 600 l/ ha.
Przygotowanie cieczy roboczej powinno się rozpocząć od przygotowania odpowiedniej dawki preparatu i wlaniu jej do ciepłej wody w temperaturze 20-25 °C, wymieszać do uzyskania jednolitej białej cieczy którą następnie należy wlać do opryskiwacza (w opryskiwaczu może być zimna woda).
NeemAzal®-T/S NIE stosować w pełnym słońcu.
W przypadku wystąpienia opadów deszczu w czasie 8 godzin od zabiegu, zabieg należy powtórzyć. NIE stosować w uprawie grusz oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
pH cieczy użytkowej nie powinno przekraczać 7.
Zabieg powinien być w miarę możliwości zaplanowany tak, aby w dniu aplikacji w ciągu dnia panowały temperatury sprzyjające wyższej aktywności mszyc, tj. przynajmniej 16 – 17°C.
NeemAzal®-T/S to preparat owadobójczy o szerokim spektrum działania
Zawiera naturalną azadyrachtynę. Substancja aktywna pozostaje w liściu 7-10 dni w zależności od warunków pogodowych.
O TYM WARTO PAMIĘTAĆ!
Mszyca jabłoniowo-babkowa (porazik jabłoniowo-babkowy) – to najgroźniejsza z mszyc zasiedlających jabłonie. Jest gatunkiem różnodomnym, której żywicielem pierwotnym jest jabłoń, a wtórnym rośliny z rodzaju babka (Plantago). Jednak od wielu sezonów obserwujemy coraz dłuższe żerowanie na jabłoniach i czasami kolonie tego gatunku możemy spotkać w sadach jabłoniowych aż do sierpnia, szczególnie w latach deszczowych, kiedy drzewa wypuszczają dużo młodych pędów.
Na jabłoni gatunek ten rozwija od 6 do 10 pokoleń.
Ze względu na ogromną płodność tej mszycy (nawet przy małej liczbie jaj) w sprzyjających warunkach będzie stanowić duże zagrożenie. Żerowanie tego gatunku prowadzi do skędzierzawienia i odbarwień blaszek liściowych, które z czasem brązowieją i zasychają oraz deformacji owoców i zahamowania ich wzrostu.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.