Warzywa

Biologiczna ochrona ogórka gruntowego w praktyce.

Trudna ochrona ogórka gruntowego w sezonie 2024.

Produkcja i ochrona ogórka gruntowego na pewno nie należy do najłatwiejszych w tym sezonie, zwłaszcza jeśli uprawa prowadzona jest w systemie „bez pozostałości” lub ekologicznie.

Mączniak rzekomy i bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to główne problemy z którymi mierzą się producenci ogórka. Początek lipca w wielu lokalizacjach rozpoczął się bardzo dużą presją ze strony mączniaka rzekomego. Z drugiej strony upalna pogoda jaka panuje od wielu dni sprawiła, że niektóre szkodniki mają wyjątkowo sprzyjające warunki do rozwoju, szczególnie przędziorki i wciornastki. 

W niektórych gospodarstwach wystąpił także czasowy problem z zamieraniem zawiązków. Był on spowodowany dużymi różnicami temperatur między dniem, a nocą. Takie warunki panowały w pierwszym tygodniu lipca. W ciągu dnia odnotowywano wysokie temperatury ok. 33 -35°C, a noce były chłodne (w niektórych rejonach temperatura spadała nawet nieco poniżej 10°C).

Mamy 30 tydzień 2024 roku i cały czas trwa walka z mączniakiem rzekomym, który jest w bieżącym sezonie dużym wyzywaniem, także w uprawach konwencjonalnych. Z informacji z terenu wynika, że często chemiczne fungicydy niewystraczająco chronią plantacje. Dlatego warto wspomóc rośliny biostymulatorami i biologicznymi środkami ochrony nie tylko w uprawach ekologicznych.

Doradcy Biocont pomagają w ochronie ogórka.

Doradcy Biocont Polska Katarzyna Woszczyk i Piotr Zieliński wpierają kilkanaście gospodarstw, w których zdecydowano się na uprawę ogórków w sposób ekologiczny lub w systemie „bez pozostałości”. Na plantacjach ogórków wykorzystywane są biologiczne środki ochrony roślin, a także biostymulatory i preparaty pomocnicze aktywujące mechanizmy odpornościowe roślin oraz wpływające na zwiększenie jakości i wielkości plonu.

W zależności od przebiegu warunków pogodowych, doboru odmian ogórka oraz terminu wykonanych zabiegów presja ze strony mączniaka rzekomego jest różna. 

W gospodarstwach, w których choroba wystąpiła w dużym nasileniu udało się wyhamować jej rozwój, a nowe przyrosty są zdrowe.

Jak wygląda biologiczna ochrona ogórka w praktyce? Jaki jest sposób na mączniaka?

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację przedstawiającą kondycję roślin na plantacjach, gdzie stosowane są m.in. preparaty z portfolio Biocont. Należy podkreślić, że na tych plantacjach nie używano chemicznych fungicydów. 

Plantacja w okolicach Warki – stan na 12.07.2024 r.

W gospodarstwie stosowano m.in.: Rizocore, preparaty miedziowe,
biostymulator Altela® oraz PREV-AM®

Ta sama plantacja w dniu 22.07.2024 r.

Poniżej zdjęcia z plantacji w okolicach Magnuszewa, na której była wysoka presja ze strony mączniaka rzekomego. Na szczęście udało się wyhamować rozwój choroby. W gospodarstwie zastosowano m.in. fungicydy miedziowe z PREV-AM®, biostymulatory Altela® i Memcomba®.

PREV-AM®- skuteczny na choroby i szkodniki

Zobacz produkt

Stan plantacji 12.07.2024 r. Duże porażenie mączniakiem rzekomym

Stan plantacji 22.07.2024 r. Udało się zahamować rozwój choroby i widać nowe przyrosty wolne od mączniaka.

ochrona ogórka