Jabłonie

Wybierz Madex MAX® do walki z owocówką jabłkóweczką!

Bioinsektycyd – zawsze gotowy do użycia, bez konieczności odmrażania przed zabiegiem.

Użycie środków biologicznych do walki z owocówką w sadach jabłoniowych  może być równie skuteczne jak ochrona chemiczna. Od kilku lat na polskim rynku  dostępne są bioinsektycydy, które oparte są na entomopatogenicznym wirusie CpGV (Cydia pomonella Granulovirus) i służą do zwalczania tego groźnego szkodnika.

Chociaż wszystkie te produkty  zawierają wirus granulozy i charakteryzują się wysoką skutecznościąto Madex MAX® wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na zmywanie (do 90 mm). Dlatego nie zachodzi potrzeba powtarzania zabiegu jeśli preparat zdążył wyschnąć przed deszczem.

Przechowywany w lodówce w temperaturze 5 ° C jest trwały co najmniej 2 lata, a jego zamrażanie znacznie wydłuża okres przydatności (6 lat). Poza tym jest zawsze gotowy do użycia, bez konieczności odmrażania przed zabiegiem. Madex MAX® pozostaje ciekły nawet w temperaturze  – 18 ° C.
Czas przechowywania konkurencyjnych środków
jest zdecydowanie krótszy i wynosi jedynie 8 miesięcy w temperaturze 5 °C.

Madex MAX® jest preparatem o działaniu żołądkowym. Dlatego, aby był skuteczny, wirusy w nim zawarte muszą przedostać się do układu pokarmowego gąsienic owocówki jabłkóweczki.

Środek zawiera substancje  o działaniu stymulującym żerowanie, co dodatkowo zwiększa skuteczność zabiegu.

Gąsienice pobierają wirusa w momencie rozpoczęcia żerowania, najlepiej jeśli nastąpi to już w momencie przegryzania osłonki jaj w trakcie wylęgu, a więc w tzw. fazie „czarnej główki”. W ten sposób część z nich zginie zanim zacznie uszkadzać zawiązki lub owoce. Pozostałe gąsienice zakażą się wirusem w momencie rozpoczęcia żerowania na owocach, jednak w krótkim czasie po infekcji przestaną pobierać pokarm, a niewielkie uszkodzenia przez nie spowodowane  szybko zabliźnią
się i nie wpłyną na jakość owoców.

W jaki sposób wirus granulozy CpGV doprowadza do śmierci gąsienic owocówki jabłkóweczki?

W jelicie tych szkodników, przy wysokim pH, dochodzi do rozpuszczenia osłon białkowych wirusów i uwolnienia wirionów, które wnikają do nabłonka przewodu pokarmowego gąsienicy. Uwalniane wiriony niszczą tkanki i narządy larwy, co w następstwie prowadzi do śmierci szkodnika. Z martwych gąsienic wydostaje się płyn, który zawiera wirusy. Dzięki temu są one ponownie wprowadzane do środowiska i mogą być zjadane przez kolejne gąsienice.

Przedstawiony powyżej mechanizm działania środka Madex MAX® sprawia, że ustalenie odpowiedniego terminu  zabiegu jest  bardzo ważne dla uzyskania wysokiej skuteczności zwalczania owocówki jabłkóweczki. Wyznaczanie terminu aplikacji preparatu powinno zawsze opierać się na podstawie monitoringu za pomocą pułapek feromonowych.

Terminy lotów motyli obu pokoleń owocówki jabłkóweczki  nie są takie same w kolejnych latach, a dynamika lotów może znacznie się różnić, nawet w położonych blisko siebie kwaterach sadowniczych.

Madex MAX

Selektywny, biologiczny środek do zwalczania gąsienic owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella)

Zobacz produkt

Szczegółowa strategia zwalczania owocówki jabłkóweczki z użyciem Madex MAX® już wkrótce w kolejnym artykule.