Jabłonie Owoce miękkie Owoce pestkowe

COCANA®- jako preparat pomocniczy w zwalczaniu bawełnicy korówki

W ostatnich latach wzrasta znaczenie gospodarcze bawełnicy korówki. W niektórych sadach staje się jednym z najbardziej uciążliwych szkodników. Mszyca ta, pokryta jest białą substancją woskową w postaci charakterystycznych, przypominających watę,  kłaczków, przez co jej obecność na drzewach łatwo zauważyć.

Naturalne spękania kory, rany powstałe np. po prześwietlaniu drzew, młode pędy, wilki, odrosty korzeniowe i nasady ogonków liściowych to miejsca najchętniej przez nią zasiedlane.  
W miejscu żerowania bawełnicy korówki  powstają charakterystyczne zgrubienia (narośla), które są miejscami infekcji dla patogenów drewna i kory. Zasiedlone drzewa są osłabione i mają mniejsze przyrosty oraz łatwiej przemarzają. W zależności od warunków pogodowych szkodnik ten rozwija  9-10 pokoleń w ciągu roku.

Efekt zastosowania adiuwantu COCANA
Efekt zastosowania adiuwantu COCANA

Zwalczanie

Zwalczanie tego szkodnika jest utrudnione ze względu na to, że ukrywa się w spękaniach kory, a jego ciało pokrywa wydzielina woskowa. W sezonie wegetacyjnym wyraźnie zaznaczają się dwa okresy intensywnego rozwoju tego szkodnika: wiosenny (maj–czerwiec) i jesienny (wrzesień–październik). Dlatego warto przeprowadzać regularne lustracje na obecność bawełnicy w sadzie, aby nie dopuścić do jej licznego występowanie tuż przed lub w okresie zbiorów. Zbyt późne wykrycie szkodnika często uniemożliwia zastosowanie niektórych insektycydów ze względu na długi okres karencji. Poza tym tak późne zabiegi sprawią, że substancje czynne nie zdążą się już rozłożyć w jabłkach do poziomu zerowego.

Do zwalczania bawełnicy korówki warto stosować środki selektywne dla fauny pożytecznej, tak aby nie niszczyć naturalnych wrogów tego szkodnika  np. ośca korówkowego – Aphelinus mali.

Woskowy nalot ochrania owady przed działaniem środków ochrony, dlatego skuteczność zabiegów często nie jest zadowalająca. 

W celu zwiększenia efektywności insektycydów należy zastosować preparaty zmywające wosk w odstępie do 12 godzin przed głównym zabiegiem, ponieważ nalot odbudowuje się na następny dzień.Należy pamiętać, że drzewa muszą być dobrze pokryte cieczą i dlatego należy stosować nie  mniej niż 750 l cieczy użytkowej na ha, a do głównego zabiegu dobrze jest dodać adiuwant np. WETCIT™.

W celu zmycia nalotu woskowego ze szkodnika możnawykonać zabieg w postaci oprysku pod wysokim ciśnieniem –środkiem COCANA®w stężeniu 2%. Od razu po zabiegu zmywającym nalot woskowy należy wykonać zabieg selektywnym insektycydem.