Żółte, białe i niebieskie tablice lepowe pokryte niewysychającym klejem do monitoringu i odławiania owadów.
Skuteczność ochrony roślin, a szczególnie tej prowadzonej biologicznie, zależy od wykonania właściwego zabiegu w odpowiednim czasie. Dlatego niezbędnym elementem we wszystkich uprawach jest prowadzenie monitoringu występowania szkodników roślin.
Jak działa monitoring występowania szkodników?
Monitoring służy sygnalizacji występowania szkodników. Użycie pułapek feromonowych daje nam możliwość poznania składu gatunkowego populacji szkodników oraz termin i dynamikę lotów poszczególnych gatunków. Feromony z pułapki przenoszone są z ruchami powietrza i działają na duże odległości. Samce są zwabiane do pułapki przez feromon płciowy samic tego samego gatunku. Należy przy tym pamiętać, że bardzo ważną kwestią jest właściwy termin wywieszenia pułapek i różni się on w zależności od gatunku. Jeśli za późno wywiesimy pułapki feromonowe to późniejsze zabiegi mogą okazać się nietrafione. Poza tym pułapki należy kontrolować przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, liczyć przyklejone do podłóg lepowych samce motyli i najlepiej od razu usuwać je za pomocą pęsety. Pamiętajmy także o wymianie feromonów co ok. 4 - 5 tygodni oraz podłóg lepowych kiedy już są bardzo zalepione owadami lub jeśli naniesiony klej nie jest już wystarczająco mocny.
Wszystkie dane uzyskane z pułapek należy systematycznie zapisywać i analizować. Kilkuletnia analiza rejestrowanych lotów motyli pozwala na poznanie zmian składu gatunkowego szkodników. Obserwacje odłowów pomagają wyznaczyć optymalny moment zastosowania insektycydów, dostosowany do gatunków dominujących w danej uprawie.
Dzięki pułapkom wiemy dokładnie jaka jest presja ze strony poszczególnych szkodników konkretnie w naszej uprawie. Należy podkreślić, że może być ona zupełnie inna nawet w obrębie poszczególnych części pola lub sadu. Niestety wielu rolników i ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że prawidłowo prowadzony monitoring prowadzi do redukcji kosztów ochrony poprzez zmniejszenie liczby zabiegów. Jest to kluczowy czynnik prowadzący do większej opłacalności produkcji roślinnej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu skuteczności zabiegów z użyciem insektycydów, szczególnie tych biologicznych, często charakteryzujących się działaniem żołądkowym.
Jak działa masowe odławianie szkodników?
Odławianie szkodników to proces używania pułapek pokarmowych do chwytania szkodników jako metoda ograniczania ich populacji. W pułapce znajduje się atraktant pokarmowy, dlatego odławiane są osobniki żeńskie i męskie. Nie zawiera środków owadobójczych.
Dlaczego tak ważny jest monitoring i odławianie?
Monitoring i odławianie szkodników to ważne narzędzia, które pozwalają rolnikom i ogrodnikom podejmować świadome decyzje dotyczące zwalczania szkodników. Podejmując działania na wczesnym etapie, producenci mogą zminimalizować szkody w uprawach, a w dłuższej perspektywie zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Jeśli więc poszukujesz skutecznych metod monitoringu i odławiania szkodników niszczących rośliny - trafiłeś w najlepsze miejsce. Oferta Biocont kierowana jest do rolników i ogrodników, którym zależy na produkcji roślinnej bez szkodliwych pozostałości. Oferowane preparaty są całkowicie bezpieczne dla upraw, a ich skuteczność jest bardzo wysoka.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.