Jabłonie

Do ostatnich zabiegów na zwójki wybierz Lepinox Plus

Od wielu lat zwójkówki pokolenia letniego stanowią poważny problem w sadach jabłoniowych.
 Są szczególnie groźne, ponieważ  uszkadzają wyrośnięte już owoce.

Termin zabiegu przeciwko zwójkom powinien być dostosowany do biologii tych gatunków, które występują w danym sadzie najliczniej. W ostatnich latach w wielu rejonach Polski dominuje zwójka siatkóweczka.

Co warto wiedzieć o zwójce siatkóweczce?

  • W Polsce rozwijają się 2 pokolenia w ciągu roku.
  • Szkodnik ma 5 stadiów larwalnych.
  • Gąsienice drugiego lub trzeciego stadium rozwojowego zimują w kokonach w spękaniach kory, a także przy pąkach oraz pod zeschłymi liśćmi przyczepionymi przędzą do pni.
  • Wiosną gąsienice żerują na pąkach i rozwijających się liściach, charakterystycznie oplatając całe rozety przędzą.
  • Zwykle pod koniec kwitnienia większość gąsienic przepoczwarcza się.
  • ZIMUJĄCE  GĄSIENICE ZWALCZAMY W FAZIE ZIELONEGO PĄKA JABŁONI.
  • LOT MOTYLI PRZEWAŻNIE OBSERWUJEMY OD POŁOWY V DO V/VI ORAZ W DRUGIEJ POŁOWIE VII I NA PRZEŁOMIE VIII I IX.
  • Gąsienice letnich pokoleń żerują na liściach, zawiązkach owoców i owocach. Na liściach powodują powstawanie brunatnych, przeświecających okienek, a na owocach wygryzają płytkie, ale rozległe, nieregularne wgłębienia.
  • Termin zwalczania drugiego pokolenia szkodnika ustalamy na podstawie monitorowania lotu motyli przy użyciu pułapek feromonowych .
Zwójka siatkóweczka
Zwójka siatkóweczka – fot. K. Woszczyk

Biologiczne zwalczanie zwójki siatkóweczki

Lepinox® PLUS   jest biologicznym środkiem przeznaczonym do zwalczania gąsienic w wielu uprawach, w tym także zwójek w sadach jabłoniowych.
Jest to insektycyd o działaniu selektywnym, w postaci proszku do sporządzania zawiesiny wodnej (WP). Środek ma działanie żołądkowe i dlatego powinien być dokładnie naniesiony na powierzchnię liści. Z tego względu zaleca się łączne stosowanie z adiuwantem np. WETCIT™. Najwyższa skuteczność występuje w zwalczaniu wczesnych stadiów larwalnych.
Dlatego optymalny termin stosowania należy wyznaczyć na podstawie monitoringu lotu motyli z użyciem pułapek feromonowych

Lepinox® PLUS

Lepinox® PLUS zawiera naturalnie występujące na roślinach oraz w glebie bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348. Bakterie te wytwarzają krystaliczne białka, które aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu środka przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Z czasem kurczą się i przybierają ciemną barwę.

Zobacz produkt

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 1 kg/ha (Zalecana ilość wody: 500 – 600 l/ha)

Pamiętaj !

  • W zależności od warunków pogodowych środek pozostaje na roślinie do ok. 10 dni.
  • W przypadku wystąpienia opadów do 48 h po aplikacji, zabieg należy powtórzyć.
  • Nie należy mieszać środka z produktami o silnie alkalicznym pH (np. z wodorowęglanem lub węglanem potasu) lub o działaniu bakteriobójczym.
  • Optymalne pH mieszaniny powinno wynosić od 5 do 8.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.