Biologiczna ochrona jabłoni przed mszycami
Mszyce wylęgają się wczesną wiosną, już w fazie nabrzmiewania pąków. W sadach jabłoniowych gatunkiem mszycy jaki możemy najwcześniej zaobserwować jest mszyca jabłoniowo-zbożowa, która zasiedla pękające pąki. Wraz z rozwojem wegetacji wylęgają się następne gatunki: mszyca jabłoniowo-babkowa i mszyca jabłoniowa, a ich rozwojowi sprzyja ciepła wiosna.
Zabiegi zwalczające należy wykonać po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości. W tym celu należy przeprowadzać systematyczne lustracje począwszy od fazy pękania pąków po koniec kwitnienia oraz dalsze tygodnie wegetacji aż do zakończenia wzrostu pędów jednorocznych.
Zwalczanie mszyc
Niestety po kwitnieniu jabłoni walka z mszycami jest już bardzo utrudniona, szczególnie z mszycą jabłoniowo-bakową
Obecnie (17 tydzień roku) wiosna jest dosyć chłodna, a w związku z tym niektóre gatunki mszyc jeszcze nie wylęgły się lub pozostają w ukryciu. Poza tym zawsze jest to proces rozciągnięty w czasie. Prawdopodobnie najgroźniejszy gatunek tj. mszyca jabłoniowo-babkowa będzie najbardziej aktywny dopiero po kwitnieniu.
Larwy mszyc wylęgają się na przełomie marca i kwietnia po czym szybko ukrywają się pomiędzy łuskami rozwijających się pąków, co utrudnia zwalczanie.
Należy pamiętać, że skuteczne zwalczanie mszyc przed kwitnieniem chroni owoce przed uszkodzeniami. NIE WOLNO dopuścić do niekontrolowanego rozwoju mszycy jabłoniowo-babkowej w dalszej części sezonu, gdyż jego efektem może być zmniejszenie plonu nawet o kilkadziesiąt procent.
Zabiegi przeciwko mszycy jabłoniowo-babkowej
W ekologicznych sadach jabłoniowych (BIO SADACH) zaleca się stosowanie dwóch zabiegów przy użyciu środka NeemAzal®-T/S – 1 l/ha/metr wysokości korony w fazie różowego pąka (BBCH 57) oraz na koniec kwitnienia (BBCH 69 – dodatkową korzyścią wynikającą z aplikacji środka w tym terminie jest jednoczesne zwalczanie gąsienic zwójek). Zalecana ilość wody: 500 – 600 l/ ha.
NeemAzal®-T/S ekologiczny środek owadobójczy
Podstawa biologicznej ochrony jabłoni przed mszycami.
Azadyrachtyna zawarta w NeemAzal®-T/S w pewnym zakresie wykazuje działanie wgłębne, co dodatkowo zwiększa efektywność zwalczania szkodników. Działanie azadyrachtyny jest najbardziej efektywne wobec młodych, larwalnych stadiów owadów, a ograniczone w stosunku do osobników dorosłych. Dlatego trzeba pamiętać, że aby zabieg powinien być wykonany zanim larwy mszyc staną się dorosłe.
NeemAzal®-T/S NIE stosować w pełnym słońcu. Środek zaleca się stosować rano lub wieczorem.
W przypadku wystąpienia opadów deszczu w czasie 8 godzin od zabiegu, zabieg należy powtórzyć. NIE stosować w uprawie grusz oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
pH cieczy użytkowej nie powinno przekraczać 7. Zabieg powinien być w miarę możliwości zaplanowany tak, aby w dniu aplikacji w ciągu dnia panowały temperatury sprzyjające wyższej aktywności mszyc (optymalnie 16 – 17°C).
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.