Jabłonie

Komunikat sadowniczy nr 6 – 4.06.2022. Zwalczanie owocówki jabłkóweczki.

Pora zaplanować zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Skuteczność zwalczania owocówki jabłkóweczki, zwłaszcza kiedy decydujemy się na BIOROZWIĄZANIA zależy w głównej mierze od ustalenia właściwego terminu zabiegu. Możemy go precyzyjnie określić wykorzystując do tego celu pułapki feromonowe DELTA STOP

Pułapki feromonowe DeltaSTOP

Skuteczny monitoring szkodników

Zobacz produkt

Warto także korzystać z symulacyjnych programów sygnalizacji zagrożenia RIMpro Cydia. Łącząc te dwa narzędzia mamy zdecydowanie większą pewność, że wyznaczony termin zwalczania w danej lokalizacji jest najbardziej trafiony.

Przewidywane terminy rozpoczęcia biologicznej ochrony przeciwko owocówce jabłkóweczce to:

6 – 7.06.2022 –okolice Warki
7 – 8.06.2022 – okolice Opola Lubelskiego
7 – 10.06.2022 – okolice Józefowa nad Wisłą
10 -14.06.2022 – w niektórych rejonach Grójca.

Oczywiście są to przybliżone terminy. Decyzję o zwalczaniu należy podjąć na podstawie lokalnego monitoringu.

Prawidłowo prowadzony monitoring to kluczowy czynnik prowadzący do większej opłacalności produkcji sadowniczej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu skuteczności zabiegów z użyciem insektycydów, zwłaszcza tych biologicznych, często charakteryzujących się działaniem żołądkowym.

Madex MAX® – biologiczne zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Madex MAX® – biologiczny insektycyd

Skuteczne zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Zobacz produkt

Madex MAX® jest preparatem o działaniu żołądkowym, którego substancją aktywną jest wirus granulozy owocówki jabłkóweczki (CpGV). Dlatego, aby był skuteczny, wirusy w nim zawarte muszą przedostać się do układu pokarmowego gąsienic owocówki jabłkóweczki.

Gąsienice pobierają wirusa w momencie rozpoczęcia żerowania, najlepiej jeśli nastąpi to tuż po przegryzieniu osłonki jaj w trakcie wylęgu. W ten sposób część z nich zginie zanim zacznie uszkadzać zawiązki lub owoce.

Warto wiedzieć, że jaja pierwszego pokolenia są zazwyczaj składane na liściach, a jaja następnych pokoleń zwykle bezpośrednio na owocach. Dlatego, też wędrówka do owocu jest znacznie dłuższa dla larw pierwszej generacji owocówki jabłkóweczki, przez co gąsienice tego pokolenia mają większe prawdopodobieństwo kontaktu z wirusem CpGV z zawartym w preparacie Madex MAX®.

Sposób stosowania

  1. Wyznaczamy termin zabiegu na podstawie monitoringu za pomocą pułapek feromonowych DeltaStop
  2. Aplikację przeprowadzamy w formie oprysku, 2-3 krotnie (max. 5) na jedno pokolenie, w dawce 50 ml/1m wysokości korony drzew/ ha co 8 w pełni słonecznych dni.

Zwykle stosuje się 100 ml/ha i 600 – 800 l wody/ha

W zależności od warunków pogodowych oraz stopnia nasilenia szkodnika, zaleca się aby zabieg powtórzyć po 8 dniach słonecznych. Jeśli wystąpi dzień pochmurny to liczymy go jako połowę dnia.

Powtarzamy zabiegi aby wirusy cały czas utrzymywały się na powierzchni liści i owoców.

Degradacja cząstek wirusa wiąże się z ekspozycją na słońce. Im bardziej zacienione miejsce, tym jest ona mniejsza .

  • Możliwe jest stosowanie zmniejszonej dawki preparatu (50 ml/ha) w przypadku małej presji ze strony szkodnika lub jako uzupełnienie standardowej chemicznej ochrony.

Zaleca się aby pierwsza aplikacja na pierwszą generację szkodnika
zawierała pełną dawkę (100 ml/ha).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.