Biouprawy Jabłonie Owoce miękkie Owoce pestkowe Warzywa

FREE PK – uwolnij potencjał gleby!

Wykorzystanie przez rośliny składników pokarmowych z gleby.

Na efektywne żywienie roślin ma wpływ szereg czynników, m.in. jakość i ilość składników odżywczych, obecność i skład życia mikrobiologicznego, parametry gleby lub podłoża, warunki pogodowe, rodzaj uprawianej rośliny, metody uprawy itp. Nawożenie mineralne, to najszybsza metoda dostarczenia do gleby dużej ilości makro- i mikroelementów. Jednak mimo wprowadzania optymalnej, a czasami nadmiernej dawki składników odżywczych do podłoża, często nie są one pobierane przez rośliny na odpowiednim poziomie. W wielu przypadkach związki pokarmowe występują w formach niedostępnych dla roślin lub pod wpływem różnych czynników w takie przechodzą.

Zwiększenie efektywności nawożenia mineralnego oraz dostępności nieprzyswajalnych składników odżywczych można uzyskać stosując kultury szczepów bakterii naturalnie występujących w glebie.

Działanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych nie tylko przyczynia się do zwiększenia efektywności pobierania składników pokarmowych, ale również do ich przemiany z form niedostępnych dla roślin, w formy dostępne i łatwo przyswajalne. Preparaty mikrobiologiczne zawierające określone bakterie glebowe, nie są traktowane jako nawozy, ale przez specyficzne oddziaływania na korzenie roślin oraz na podłoże otaczające system korzeniowy, istotnie wpływają na efektywność nawożenia.

Bakterie występujące w preparacie mikrobiologicznym FREE PK wytwarzają kwasy organiczne, umożliwiające uwalnianie do gleby trudno dostępnych składników pokarmowych, zwłaszcza fosforu i potasu. Te składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie między innymi dla wzrostu korzeni i nadziemnych części roślin, tolerancji na suszę i jakości plonów.

FREE PK – preparat mikrobiologiczny poprawiający dostępność substancji odżywczych

Zobacz produkt

Po wprowadzeniu do gleby bakterie kolonizują przestrzeń wokół korzeni roślin i rozwija się między nimi „kooperacja”. Roślina poprzez wydzieliny korzeniowe dostarcza bakteriom związki organiczne (głównie cukry), a bakterie umożliwiają roślinie pobieranie przyswajalnych składników odżywczych. Nie tylko fosforu i potasu, ale także wapnia, krzemu, żelaza, molibdenu i innych. Rośliny regulują odżywianie uzyskane dzięki bakteriom zgodnie ze swoimi potrzebami w całym cyklu uprawy.

FREE PK umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału gleby

działanie-free-pk

Dzięki bakteriom zawartym w preparacie, następuje uwalnianie składników odżywczych do gleby. Ułatwione przyswajanie niezbędnych roślinie pierwiastków wpływa pozytywnie na jej wzrost i plonowanie. Preparat zastosowany na obszarach gdzie ograniczona jest możliwość nawożenia, jest w stanie dawać zadowalające efekty. Lepsze warunki glebowe zmniejszają wpływ na rośliny stresu spowodowanego zmianami klimatycznymi.

FREE PK zawiera Bacillus mucilaginosus (6×107 JTK/ml).

 • zmienia niedostępne formy związków fosforu i potasu w przyswajalne dla roślin
 • zwiększa dostępność substancji odżywczych
 • poprawia odżywienie roślin fosforem, potasem, wapniem i innymi składnikami
 • aktywuje mikroelementy takie jakie cynk, krzem, bor, molibden i siarka
 • przyspiesza mineralizację związków organicznych
 • zwiększa efektywność działania nawozów
 • poprawia jakość i wielkość plonu
 • łatwy w aplikacji

ZALECANE DAWKI:

Uprawy rolnicze – 0,3–0,5 l/ha

Warzywa, winorośl, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne – 0,5 l/ha

Sposób aplikacji:

 • Opryskiwać przed, w czasie sadzenia lub w okresie rozwoju najmłodszych liści do wysokości roślin ok. 10–20 cm.
 • W przypadku roślin wieloletnich zalecane jest zastosowanie na początku wegetacji.
 • Optymalnie, aplikację preparatu należy przeprowadzić zaraz po deszczu lub tuż przed deszczem, wcześnie rano lub wieczorem.
 • Aplikacja polega na bezpośrednim oprysku gleby przy bezwietrznej pogodzie.
 • Stosować rozpylacze grubokropliste lub przeznaczone do aplikacji nawozów płynnych. Stosować 400 l cieczy użytkowej na hektar.

Aktywacja bakterii zawartych w preparacie FREE PK najlepiej zachodzi w napowietrzonej, wilgotnej glebie. Bakterie działają w temperaturze 6-30oC.

FREE PK można mieszać z herbicydami i azotem. Do zbiornika należy dodawać jako ostatni.

Nie mieszać z fungicydami i insektycydami.

UWAGA!
Nie mieszać z wodą chlorowaną
Jeśli woda jest chlorowana, zaleca się dodanie 1 kg cukru/1000 l wody
Dla lepszej aktywności bakterii zaleca się dodanie 2–3 kg siarczanu magnezu + 50 g cukru/1 ha
Unikać promieniowania UV podczas aplikacji