Owoce miękkie

Bezpieczna ochrona TRUSKAWEK – PREV-AM®

PREV-AM®   to kompleksowy środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy w formie mikroemulsji (ME) gotowej do użycia, o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zwalczania szkodników o miękkiej budowie ciała takich jak mączliki, wciornastki, skoczki, miodówki itp. oraz roztocza.

Należy podkreślić, że zastosowanie PREV-AM® daje gwarancję nie tylko skutecznej ochrony, ale także brak szkodliwych pozostałości w plonie. Okres karencji dla środka to tylko jeden dzień.

W uprawie truskawki w gruncie i pod osłonami PREV-AM® jest zarejestrowany do zwalczania mączniaka prawdziwego i wciornastków, ale trzeba podkreślić, że dzięki swojemu kompleksowemu działaniu, PREV-AM® zwalczy także przędziorki, jeżeli jest z nimi problem w uprawie.

Zwalczanie chorób, szkodników i roztoczy

Zobacz produkt

Mączniak prawdziwy stanowi duże zagrożenie dla truskawek, szczególnie w uprawie pod osłonami.

Białoszary mączysty nalot to objaw mączniaka prawdziwego. Na truskawkach uprawianych pod osłonami nalot obserwowany jest po obu stronach blaszki liściowej. Najbardziej porażone liście zwijają się łódkowato ku górze.

Brzegi liści czerwienieją lub na blaszce pojawiają się czerwonobrunatne plamy, w miejscu których z czasem tkanka liścia zamiera. Porażone kwiaty obumierają, a zawiązki owoców są zdeformowane, drobne, słabo wybarwione i często zasychają. Owoce, które są zakażone krótko przed zbiorem pokrywają się mączystym nalotem.

Biologiczną i biotechniczną ochronę plantacji truskawek rozpoczynamy w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Maksymalna, zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 3,0 l/ha.

Działanie grzybobójcze środka PREV-AM® polega na wysuszeniu ścian komórkowych grzybni i zarodników, dlatego po zabiegu warto przeprowadzić lustrację na obecność szarej pleśni w uprawie truskawek. Może okazać się, że przy okazji zabiegów wykonanych przeciwko mączniakowi prawdziwemu ograniczymy rozwój także tej choroby, a dodatkowe zabiegi będą zbędne.
Jest to szczególnie ważne kiedy zbliżają się zbiory, a okres karencji niektórych środków ochrony jest zbyt długi do zastosowania w tym terminie, przez co niesie ryzyko wystąpienia pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Dodatkowo ograniczenie liczby zabiegów sprzyja bezpieczeństwo owadów pożytecznych oraz zapylaczy.

PREV-AM®

  • Jest środkiem kontaktowym i dlatego należy dokładnie opryskiwać powierzchnię roślin.
  • Zaleca się stosować w początkowej fazie występowania chorób lub szkodników na roślinie
     w odstępach 7-10 dniowych. W przypadku dużej presji szkodników/patogenów stosować na przemian z innymi środkami.
  •  Stosować w godzinach porannych lub wieczornych (unikać wysokich temperatur).
  • Należy zachować ostrożność przy mieszaniu produktu z formulacjami EC.
  • Mieszalny z większością środków ochrony roślin, preparatów pomocniczych, nawozów płynnych, z wyjątkiem produktów zawierających oleje roślinne (podczas mieszania różnych substancji chemicznych zaleca się w razie potrzeby stosowanie najmniejszych dawek uwzględnionych w specyfikacji).

Zwalczanie wciornastków

Ciepłolubne szkodniki takie jak wciornastki stanowią duże zagrożenie szczególnie w uprawach pod osłonami, chociaż po ostatnich ciepłych latach także w uprawach polowych truskawek. Poza tym  plantacje znajdujące się w pobliżu innych upraw szklarniowych będą zdecydowanie bardziej narażone na zasiedlenie przez te szkodniki.

Wciornastki mogą doprowadzić do poważnych strat w plonie, ponieważ uszkodzone pąki kwiatowe mogą zasychać, a uszkodzone owoce są ordzawione i zdeformowane, przez co tracą wartość handlową.

Więcej o tych szkodnikach na portalu – TUTAJ.

Wyznaczając termin zabiegu przeciwko wciornastkom warto prowadzić monitoring przy pomocy niebieskich tablic lepowych, który rozpoczynamy już od momentu kwitnienia truskawek.

Niebieskie tablice lepowe

Niebieskie tablice lepowe pokryte z obu stron niewysychającym klejem

Zobacz produkt

Maksymalna zalecana dawka środka PREV-AM®  dla jednorazowego zastosowania w przypadku zwalczania tych szkodników to 4,0 l/ha.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.