Jabłonie Owoce miękkie

Dobroczynek gruszowiec – biologiczna walka z przędziorkami, praktyczne informacje, cz. 2

W poprzednim artykule zamieściliśmy podstawowe informacje o dobroczynku gruszowcu – drapieżnym roztoczu, którego podstawowym pokarmem są przędziorki, szpeciele i inne drobne owady i który może być bardzo skuteczną biologiczną bronią w walce ze szkodnikami w sadzie.

W tym artykule kilka praktycznych wskazówek, jak wprowadzić dobroczynka do sadu lub na plantację, żeby utrzymać jego populację na odpowiednim poziomie i nie korzystać ze środków chemicznych w walce z przędziorkami.

Jak zakładać filcowe opaski z dobroczynkami?

Opaski powinno się przymocować do bocznych gałęzi drzewa tak, aby ściśle przylegały do jej powierzchni. Do montażu opasek możemy użyć biurowego zszywacza lub przywiązać je sznurkiem. Najpierw owijamy wokół gałęzi/konaru opaskę, a następnie zszywką spinamy naciągnięty filc, który powinien przylegać do powierzchni kory. Opaski umieszczamy na wysokości ok. 1 m nad powierzchnią ziemi.

Czy w każdej opasce są dobroczynki?

Każda opaska zawiera przynajmniej 15-30 zapłodnionych, zimujących samic dobroczynka gruszowca, ale często jest ich dużo więcej.

Jaka jest optymalna liczba opasek na drzewie/krzewie w przydomowym sadzie?

Optymalna liczba opasek na drzewie to:
1 – w przypadku małych, kilkuletnich drzewek,
2–5 w przypadku dużych, starszych drzew owocowych.

Na jakich roślinach stosujemy opaski z dobroczynkiem?

Opaski z pożytecznym dobroczynkiem stosujemy na drzewach i krzewach owocowych (szczególnie na malinach) oraz winorośli. Świetnie się sprawdzają również na roślinach ozdobnych. NIE rekomendujemy ich stosowania do zwalczania przędziorków na ozdobnych drzewach iglastych typu świerk biały ‘Conica’, ze względu na utrudnione przemieszczanie się drapieżcy na roślinie.

Czy mogę przeciąć opaski na pół jeśli mam małe krzewy?

Opaski można przeciąć na pół jeśli jest taka konieczność. Nie zalecamy takiego działania w uprawach sadowniczych. W ogrodach przydomowych gdzie rośliny są często mniejsze i rosną w większym zagęszczeniu można pokusić się o powieszenie połówek opasek.

Należy liczyć się z tym, że pod ostrze nożyczek może trafić jakiś dobroczynek 😉

Czy dobroczynek przetrwa złe warunki pogodowe, np. mrozy ?

Tak! Dobroczynek jest odporny na niesprzyjające warunki, takie jak: mroźne zimy i okresowe zmniejszenie ilości pokarmu. Jest gatunkiem, który naturalnie występuje w naszym środowisku i dlatego jest przystosowany do zmiennych warunków naszego klimatu.