Skuteczne zwalczanie owocówki jabłkóweczki.
Użycie środków biologicznych do walki z owocówką jabłkóweczką może być równie efektywne jak ochrona chemiczna pod warunkiem, że ustalimy odpowiedni termin zabiegów. Terminy lotów motyli obu pokoleń owocówki jabłkóweczki nie są takie same w kolejnych latach, a dynamika lotów może znacznie się różnić, nawet w położonych blisko siebie kwaterach sadowniczych.
Co warto wiedzieć o owocówce jabłkóweczce
Warto wiedzieć, że jaja pierwszego pokolenia są zazwyczaj składane na liściach, a jaja następnych pokoleń zwykle bezpośrednio na owocach. Dlatego, też wędrówka do owocu jest znacznie dłuższa dla larw pierwszej generacji owocówki jabłkóweczki, przez co gąsienice tego pokolenia mają większe prawdopodobieństwo kontaktu z wirusem CpGV z zawartym w preparacie Madex MAX®. Co ważne – zastosowanie Madex® MAX w odpowiednim terminie na pierwsze pokolenie, ogranicza populację szkodnika w II pokoleniu.
PODSTAWĄ SKUTECZNOŚCI ZABIEGU JEST MONITORING!
Pułapka feromonowa na owocówkę to podstawa monitoringu. Termin zabiegu przeciwko owocówce jabłkóweczce wyznaczany jest na podstawie obecności pierwszych motyli w pułapkach DELTA STOP. Pułapki należy umieszczać w sadzie przed kwitnieniem (koniec kwietnia/początek maja). Po zaobserwowaniu pierwszych owocówek w pułapce należy śledzić komunikaty o wystąpieniu stadium „czarnej główki”. Madex MAX® należy aplikować tuż przed wylęgiem pierwszych jaj z larw – w stadium „czarnej główki”.
Jak biologicznie zwalczać owocówkę jabłkóweczkę?
Madex MAX® jest preparatem o działaniu żołądkowym, którego substancją aktywną jest wirus granulozy owocówki jabłkóweczki (CpGV). Dlatego, aby był skuteczny, wirusy w nim zawarte muszą przedostać się do układu pokarmowego gąsienic owocówki jabłkóweczki i dlatego ważne jest, żeby podczas zabiegu rośliny były dokładnie pokryte cieczą użytkową.
WAŻNE!
Madex MAX® zawiera skoncentrowanego wirusa nowej generacji. Dlatego środek jest skuteczny już w niewielkiej dawce 100 ml/ha.
Gąsienice pobierają wirusa w momencie rozpoczęcia żerowania, najlepiej jeśli nastąpi to tuż po przegryzieniu osłonki jaj w trakcie wylęgu. W ten sposób część z nich zginie zanim zacznie uszkadzać zawiązki lub owoce. Gąsienice zakażą się wirusem w momencie rozpoczęcia żerowania na owocach, jednak w krótkim czasie po infekcji przestaną pobierać pokarm, a niewielkie uszkodzenia przez nie spowodowane szybko zabliźnią się i nie wpłyną na jakość owoców.
Trzeba zaznaczyć, że obecnie loty owocówki są tak wydłużone, że trudno określić wyraźną granicę między I i II pokoleniem. Dlatego ważne jest pilnowanie, żeby liście i owoce były cały czas pokryte środkiem i gąsienice zjadały wirusa zanim uszkodzą owoce.
Madex MAX® – skuteczny bioinsektycyd na owocówkę
Selektywny, biologiczny środek do zwalczania gąsienic owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella) Substancja aktywna: wirus granulozy owocówki jabłkóweczki (CpGV)
Jak stosować Madex MAX®?
1. Wyznaczamy termin zabiegu na podstawie monitoringu za pomocą pułapek feromonowych DeltaStop
2. Aplikację przeprowadzamy w formie oprysku.
3. Liczbę zabiegów należy dostosować do presji szkodnika i strategii zwalczania. Zwykle wykonuje się 2-3 zabiegi na jedno pokolenie, w dawce 50 ml/1m wysokości korony drzew/ ha. Zalecana dawka wody 400 l/ 1 m wysokości korony drzew/ha. Najczęściej stosuje się 100 ml/ha i 800 l wody/ha.
4. Zabiegi należy powtarzać co 8-14 dni w zależności od nasłonecznienia (promieniowanie UV jest bardziej szkodliwe dla wirusów granulozy niż wysoka temperatura).
5. Zabiegi należy powtórzyć w czasie występowania następnego pokolenia owocówki. WAŻNE! Zastosowanie Madex MAX® na I pokolenie ogranicza populację szkodnika w II pokoleniu.
6. Zalecane jest wykonywanie zabiegów wcześnie rano lub wieczorem, a w dni pochmurne można opryskiwać rośliny w ciągu dnia.
7. Madex MAX® jest odporny na zmywanie (nie ma potrzeby powtarzać zabiegu, jeśli proparat zdążył wyschnąć przed opadem do 90 mm).
Powtarzamy zabiegi aby wirusy cały czas utrzymywały się na powierzchni liści i owoców.
Zaleca się aby pierwsza aplikacja na pierwszą generację szkodnika zawierała pełną dawkę (100 ml/ha).
Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się z pierwszym zabiegiem. Im skuteczniejszy będzie zabieg przeciwko pierwszemu pokoleniu tym mniejsze będą szkody spowodowane przez letnie generacje owocówki.
WAŻNE !
- Madex MAX® nie stosować łącznie z preparatami o wysokiej kwasowości lub silnie zasadowymi. Optymalne pH cieczy użytkowej to 5 – 8,5
- Madex MAX® można mieszać z fungicydami, siarką i innymi chemicznymi i biologicznymi insektycydami.
- Preparat Madex MAX® zawiera szczep granulowirusa nowszej generacji w porównaniu z innymi środkami zawierającymi CpGV dostępnymi na rynku.
- Nie wymaga stosowania adiuwantów.
- Wysoka temperatura (powyżej 30°C) ma negatywny wpływ na żywotność granulowirusów.
- Madex MAX® można zamrażać i nawet w temp -18° C pozostaje w formie płynnej.
- Małe opakowanie – butelka 100 ml ułatwia przechowywanie, co jest szczególnie istotne kiedy środek przechowujemy w zamrażarce.
- Promieniowanie UV wpływa na żywotność wirusów szybciej niż wysokie temperatury.
- Środek Madex®MAX zawiera zabezpieczenie substancji czynnej przed promieniowaniem UV.
- Wysoka odporność na zmywanie (do 90 mm). Dlatego nie zachodzi potrzeba powtarzania zabiegu jeśli preparat zdążył wyschnąć przed deszczem.
- Zastosowany we właściwym terminie jest zawsze skuteczny – każda partia produkcyjna jest testowana przed sprzedażą.
- Nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt.
- Brak negatywnego wpływu na zwierzęta wodne i na pożyteczne owady.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.