Owoce miękkie Warzywa

PREV-AM® – ekologiczny sposób na przędziorka

Przędziorek chmielowiec – poznaj szkodnika

Przędziorki należą do groźnych szkodników nie tylko malin, ale też truskawki, porzeczki czy roślin ozdobnych. Cechują się szybkim tempem rozwoju, a ich zdolność do uodparniania się na wiele  środków chemicznych oraz często brak możliwości ochrony tuż przed zbiorami owoców  (ryzyko pozostałości substancji czynnych w plonach) przysparza producentom malin wiele problemów. Najgroźniejszym i najczęściej spotykanym gatunkiem jest przędziorek chmielowiec.

Jak wygląda przędziorek chmielowiec?

Przędziorek chmielowiec to niewielki pajęczak, długości 0,5 mm, o ciele żółto-zielonym, z dwiema brunatno-zielonymi plamami po bokach ciała. Zimujące samice przybierają ceglasto-pomarańczową barwę. Jaja są żółte, kuliste, średnicy 0,2 mm.

Rozwój przędziorka chmielowca

Ceglasto-pomarańczowe samice zimują w skupiskach oprzędzionych pajęczyną – ukryte w spękaniach kory i zaschłych liściach. Zaczynają żerować wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza osiągnie 10-12°C. Następnie składają jaja na dolnej stronie ukazujących się liści, tam też żerują wylęgające się larwy. Szkodniki szczególnie licznie występują od połowy V do VII. Późnym latem i wczesną jesienią stopniowo pojawiają się samice zimujące. W ciągu roku rozwija się 5-6 pokoleń przędziorka chmielowca.

Przędziorek – dlaczego jest groźnym szkodnikiem

Dorosłe przędziorki i larwy żerują na dolnej stronie liści, wysysając sok z komórek miękiszu. Na górnej stronie liści pojawiają się żółte przebarwienia, a na dolnej stronie widoczna jest delikatna pajęczyna wytwarzana przez szkodnika. Silnie uszkodzone liście żółkną, a brzegi blaszki liściowej zawijają się do góry, z czasem liście zasychają i opadają. Żerowanie szkodnika ujemnie wpływa na wzrost i owocowanie roślin oraz jakość owoców. Rośliny silnie uszkodzone są bardziej wrażliwe na przemarzanie. Na liściach z bardzo liczną populacją przędziorków można dostrzec delikatną pajęczynę, a pod nią widoczne są jaja, larwy, nimfy i dorosłe przędziorki.

PREV-AM® – skuteczny oprysk na przędziorka

Cennym narzędziem do zwalczania przędziorków, zarówno w ekologicznych, jak i konwencjonalnych uprawach  może okazać się PREV-AM®. To bardzo skuteczny sposób na przędziorka.

Olejki eteryczne są to mieszaniny substancji lotnych o różnym charakterze chemicznym, odznaczające się silnym, zwykle przyjemnym zapachem. Zawarty w PREV-AM® olejek pomarańczowy zawiera terpeny, przede wszystkim D-limonen, który jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą występującą w skórkach owoców cytrusowych.

Limonen znalazł zastosowania w kosmetyce, medycynie, w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym, a także w rolnictwie, jako ekologiczny insektycyd i fungicyd.

PREV-AM® – naturalny środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy, doskonały do zwalczania przędziorka

Zobacz produkt

Jak działa PREV-AM®

Substancja aktywna zawarta w produkcie przenika przez warstwy zewnętrzne owadów oraz rozpuszcza chitynę, tworzącą zewnętrzne szkielety owadów oraz ściany komórkowe większości grzybów. Powoduje to odwodnienie tkanek miękkich. Szkodniki tracą wodę szybko, co prowadzi do ich śmierci. PREV-AM®  może dodatkowo ograniczać szarą pleśń, która jest jedną z najgroźniejszych chorób malin.

PREV-AM® w uprawie malin jest zarejestrowany do zwalczania m.in. przędziorków i  szpecieli
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha w 200 l wody.

PREV-AM® – skuteczne zwalczanie przędziorka

  • Jest środkiem kontaktowym i dlatego należy dokładnie opryskiwać powierzchnię roślin.
  • Zaleca się stosować w początkowej fazie występowania szkodników/chorób na roślinie
     w odstępach 7-10 dniowych. W przypadku dużej presji szkodników/patogenów stosować na przemian z innymi środkami.
  •  Stosować w godzinach porannych lub wieczornych (unikać wysokich temperatur).
  • Należy zachować ostrożność przy mieszaniu produktu z formulacjami EC.
  • Stosować w okresie bezdeszczowej pogody i braku rosy na roślinach. Nie stosować na rośliny poddane stresowi wodnemu.
  • Mieszalny z większością środków ochrony roślin, preparatów pomocniczych, nawozów płynnych, z wyjątkiem produktów zawierających oleje roślinne (podczas mieszania różnych substancji chemicznych zaleca się w razie potrzeby stosowanie najmniejszych dawek uwzględnionych w specyfikacji).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.