Jabłonie

PREV-AM® – biologiczny sposób na mączniaka prawdziwego w uprawie jabłoni

Mączniak prawdziwy – zagrożenie dla jabłoni

Mączniak prawdziwy stanowi duże zagrożenie dla upraw jabłoni, a rozwojowi i rozprzestrzenianiu tej choroby sprzyja ciepła i bezdeszczowa pogoda. Dlatego jeśli czerwiec okaże się upalny to przyczyni się do wysokiej presji ze strony mączniaka prawdziwego. Źródłem infekcji wtórnych są liczne zarodniki konidialne wytwarzane na powierzchni grzybni patogenu. Najbardziej zagrożone są pąki szczytowe pędów oraz młode liście. Rozwojowi choroby sprzyja niska wilgotność powietrza i temperatura od 20 do 27°C. Niestety w okresie wegetacji dochodzi do licznych infekcji wtórnych. Zarodniki mączniaka prawdziwego mogą kiełkować bez obecności wody, a okres inkubacji choroby wynosi 7-10 dni. Dlatego tak ważne są lustracje poszczególnych kwater w czerwcu na obecność mączniaka prawdziwego.

Okres od przełomu maja i czerwca do lipca to czas intensywnej ochrony przeciwko tej chorobie. Decyzje o zabiegach warto wspomóc analizą wskazań symulacyjnych programów sygnalizacji zagrożenia RIM.

Typowym objawem mączniaków prawdziwych jest zawsze biały, mączysty nalot na powierzchni zielonych organów roślin, utworzony ze strzępek grzybni i zarodników konidialnych.

Zarodniki mogą kiełkować bez kropli wody. W okresie suszy do rozpoczęcia infekcji wystarczy nocny spadek temperatury i związany z tym krótkotrwały wzrost wilgotności.
Okres inkubacji wynosi ok. 7 dni i umożliwia bardzo szybkie szerzenie się choroby.

Chociaż mączniaki prawdziwe nie powodują szybkiego zamierania tkanek zainfekowanych roślin to stopniowo ograniczają ich wzrost i rozwój.  

PREV-AM®  – wiele możliwości stosowania

PREV-AM® to  kompleksowy środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy oparty na mieszance naturalnego, tłoczonego na zimno olejku pomarańczowego (60 g/l), który działa na wiele gatunków szkodników, a także chorób.

Zawarty w preparacie olejek pomarańczowy zawiera terpeny, przede wszystkim D-limonen, który jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą występującą w skórkach owoców cytrusowych.
Terpeny rozpuszczają chitynę, tworzącą zewnętrzne szkielety owadów oraz ściany komórkowe wielu grzybów.

PREV-AM® – skuteczny środek grzybobójczy

Zobacz produkt

PREV-AM® może być cennym uzupełnieniem chemicznych programów zwalczania owadów i chorób. Jego unikalny fizyczny sposób działania sprawia, że może on przedłużyć działanie pestycydów i przeciwdziałać rozwojowi odporności niektórych agrofagów. 

Do zwalczania mączniaka prawdziwego jabłoni:
zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,8 l/ha (0,4-0,5%)


PREV-AM® – ważne uwagi:

  • Jest środkiem kontaktowym i dlatego należy dokładnie opryskiwać powierzchnię roślin.
  • Zaleca się stosować w początkowej fazie występowania choroby na roślinie  w odstępach 7-10 dniowych. W przypadku dużej presji choroby stosować na przemian z innymi środkami.
  •  Stosować w godzinach porannych lub wieczornych (unikać wysokich temperatur).
  • Należy zachować ostrożność przy mieszaniu produktu z formulacjami EC.
  • Stosować w okresie bezdeszczowej pogody i braku rosy na roślinach. Nie stosować na rośliny poddane stresowi wodnemu.
  • Mieszalny z większością środków ochrony roślin, preparatów pomocniczych, nawozów płynnych, z wyjątkiem produktów zawierających oleje roślinne (podczas mieszania różnych substancji chemicznych zaleca się w razie potrzeby stosowanie najmniejszych dawek uwzględnionych w specyfikacji).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.