Aktualności

Kategoria:
Biouprawy Warzywa

Zdrowie z polskich gospodarstw. Część 1 - z wizytą w Potworowie.

Pod hasłem „Zdrowie z polskich gospodarstw” zaprezentujemy gospodarstwa zarówno ekologiczne, jak i te, które ograniczają użycie chemicznych środków ochrony roślin, przez co znacznie obniżają zawartość pozostałości pestycydów w płodach rolnych. Jako pierwsze odwiedziliśmy Gospodarstwo Państwa Magdaleny i Przemysława Szatan z Potworowa.

Biouprawy Jabłonie Owoce miękkie Owoce pestkowe Warzywa

FREE PK – uwolnij potencjał gleby!

Zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych nie tylko przyczynia się do zwiększenia efektywności pobierania składników pokarmowych, ale również do ich przemiany z form niedostępnych dla roślin, w formy dostępne i łatwo przyswajalne. Bakterie występujące w preparacie mikrobiologicznym FREE PK wytwarzają kwasy organiczne, umożliwiające uwalnianie do gleby trudno dostępnych składników pokarmowych, zwłaszcza fosforu i potasu.

Biouprawy Warzywa

Naturalis® - biologiczny insektycyd zwalczający drutowce

Drutowce to uciążliwe i często groźne szkodniki wielu upraw. Można sobie z nimi poradzić i nie trzeba używać często bardzo szkodliwych preparatów chemicznych. Biologiczny środek owadobójczy Naturalis®, to skuteczny sposób na pozbycie się drutowców.

Biouprawy Jabłonie Owoce miękkie Warzywa

Azot z powietrza – FREE N100®

Bardzo dobrym, komplementarnym do nawozów mineralnych i organicznych, sposobem dostarczania przyswajalnego dla upraw azotu jest pozyskanie go z powietrza. Powietrze to ogromny rezerwuar niedostępnego dla roślin w tej formie azotu. Jednakże można wykorzystać te zasoby poprzez proces biologicznego wiązania azotu atmosferycznego przez bakterie, które nie wchodzą w symbiozę z roślinami. Pozyskiwany w ten sposób azot jest stale dostępny dla rośliny, która kontroluje jego pobieranie. Nie jest wliczany do limitu nawozów w ramach programu azotanowego. Na jego dostępność nie ma wpływu kryzys na rynku nawozów mineralnych.

Biouprawy Warzywa

Biologiczna ochrona brokułu i kalafiora na zbiór jesienny

Przełom lata i jesieni to okres newralgiczny dla późnych odmian warzyw kapustnych, zwłaszcza brokułu i kalafiora ze względu na wzrost zagrożenia ze strony szkodników. Przed zbiorem ważne jest, żeby aplikować środki, które nie dają szkodliwych pozostałości w warzywach. W tych warunkach najlepiej zastosować kompleksowe BIOROZWIĄZANIA do zwalczania szkodliwych owadów.

Strona: