Bezpieczeństwo pszczół w sadach – o czym musisz wiedzieć?

Dlaczego pszczoły są takie ważne?

Znaczenia pszczół i innych owadów zapylających dla rolnictwa, ogrodnictwa i ogólnie pojętej produkcji żywności, nie sposób przecenić. Owady zapylające (nie tylko pszczoły miodne, ale też dziko żyjące pszczoły np. pszczolinki oraz trzmiele i inne) odgrywają kluczową rolę w naszych ekosystemach. Wśród 300 głównych gatunków roślin uprawnych ok. 84% stanowią rośliny zapylane przez owady. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo pszczół i innych zapylaczy.

Niestety, rozwój miast i infrastruktury, gęsta zabudowa, likwidacja naturalnych łąk oraz nadmierne i nieprawidłowe stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, nie sprzyjają małym zapylaczom. Zagrożeniem dla nich jest na pewno niewłaściwe używanie środków ochrony roślin. Jednak należy podkreślić, że pestycydy stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie nie mają negatywnego wpływu na pszczoły, albo jest on zminimalizowany. Zapylenie kwiatów przez pszczoły znacznie poprawia zawiązywanie owoców i dlatego coraz więcej sadowników w trosce o swoje plony i bezpieczeństwo zapylaczy stosuje oprócz konwencjonalnych, także biologiczne środki ochrony roślin.

Warto wiedzieć, że owoce powstałe z kwiatów zapylonych przez pszczoły mają więcej nasion, co wpływa również na ich zdolność przechowalniczą.
Wraz ze wzrostem liczby nasion wzrasta zawartość wapnia w owocach i tym samym zmniejsza się podatność na choroby fizjologiczne, np. na gorzką plamistość podskórną.

Jak nie szkodzić pszczołom w sadach?

pszczoły z pyłkiem
fot. Václav Psota