W związku z panującymi warunkami pogodowymi w ekologicznych sadach wzrasta zagrożenie ze strony chorób.
MĄCZNIAK JABŁONI
Rozwojowi choroby sprzyja niska wilgotność powietrza i temperatura od 20 do 27°C
Obecnie należy wykonać zabiegi zwalczające mączniaka jabłoni zwłaszcza na odmianach wrażliwych.
Zabiegi:
VitiSan® 5kg/ha + Prev-AM® 0,4% – SYNERGIA DZIAŁANIA
VitiSan® (substancja aktywna: wodorowęglan potasu 994,9 g/kg – 99,5 %) – fungicyd o działaniu powierzchniowym, do ochrony jabłoni przed parchem. Mechanizm działania polega m.in. na wysuszaniu kiełkujących z zarodników strzępek grzybni, co zapobiega infekcji.
Należy pamiętać aby wytworzyć możliwie jednolitą warstwę środka na powierzchni roślin. Do tego celu warto użyć środka Prev-AM® , który jest zarejestrowany do zwalczania mączniaka jabłoni.
PREV-AM® (substancja aktywna: olejek pomarańczowy 60 g/l (6,0 %))
Kontaktowe działanie preparatu polega na rozpuszczeniu oskórka drobnych owadów i roztoczy, co powoduje ich wysuszanie. Ponadto niszczy ścianę komórkową grzybni mączniaka prawdziwego, co prowadzi do ich wysuszania. Preparat jest również doskonałym adiuwantem. Dzieje się tak dzięki lipofilowym właściwościom terpenów roślinnych, co daje możliwość przenikania preparatu, również do wnętrz ciał owadów i strzępek grzybni. Dlatego podczas łącznego stosowania z innymi pestycydami może wspomagać ich działanie.
PARCH JABŁONI
Ze względu na to, że liczba gotowych do wysiewu zarodników parcha jest znaczna, zapowiadane na najbliższe dni opady mogą lokalnie spowodować silną infekcję.
Zabiegi:
- NA MOKRY LIŚĆ (po opadach deszczu)
SulfiCal® (nawóz siarkowo-wapniowy) w dawce 10l/ha
- NA SUCHY LIŚĆ
VitiSan® (wodorowęglan potasu) 5kg/ha+ siarka granulowana 3kg/ha – zabieg zwalcza także mączniaka jabłoni
O czym należy pamiętać stosując VitiSan®?
- Nie należy go stosować podczas silnej operacji słonecznej
- Zabiegi najlepiej wykonywać wieczorem. Jeśli jednak naniesiony środek nie zdąży wyschnąć przez noc, a w następnym dniu będą wysokie temperatury, to wtedy istnieje ryzyko wystąpienia fitotoksyczności.
- Nie należy dopuścić do spływania cieczy roboczej z liści (możliwe oparzenia brzegów blaszki liściowej).
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.