AminoHIT+Ca – dolistny nawóz aminokwasowy z dodatkiem wapnia

Nawożenie dolistne w okresie wzrostu owoców.

W sadach jabłoniowych okres po kwitnieniu to najważniejsza faza decydująca o optymalnym rozwoju owoców, a właściwe dolistnie nawożenie w tym czasie ma znaczący wpływ na przechowalniczą i handlową jakość plonu. Potas i wapń to dwa kluczowe pierwiastki, które dostarczamy w tym okresie. Decydują o dobrej jakości owoców, ale są także antagonistami, więc nadmiar jednego może spowodować poważny niedobór drugiego. Często pomimo dużej zasobności tych pierwiastków w glebie i dostarczania ich doglebowo jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, może okazać się, że nie będą one dostępne dla roślin, np. z powodu panujących warunków pogodowych w danym sezonie. Dlatego jesteśmy zmuszeni dostarczać te pierwiastki w postaci dolistnego nawożenia.

Potas odpowiada w owocach za masę i kolor, a wapń chroni owoce przed chorobami fizjologicznymi, zwiększa ich jędrność, a tym samym ich zdolność przechowalniczą. Uprawiane w Polsce odmiany jabłoni takie jak Sampion, Ligol i Jonagoldy (Decosta, Rubinstar, Red Jonaprince) wykazują dużą wrażliwość na gorzką plamistość podskórną (GPP), rozpad wewnętrzny. Najtańszym rozwiązaniem i najczęściej wykorzystywanym przez sadowników jest nawożenie chlorkiem wapnia. Przy zabiegach z wykorzystaniem chlorku wapnia dużym ograniczeniem jest panująca temperatura i nasłonecznienie. W zakresie temperatur poniżej 25°C możemy zastosować od 6 – 7 kg chlorku, a w temperaturach powyżej 25°C stosujemy maksymalnie 5 kg chlorku wapnia.

Jak uniknąć problemów z potencjalną fitotoksycznością chlorku wapnia?

Powszechnie zaleca się do zabiegów z chlorkiem wapnia dodawać produkty, które ograniczają jego potencjalną fitotoksyczność.

W tym celu wskazane jest użycie aminokwasów występujących
w preparacie AminoHIT+Ca.
Rekomendujemy dodanie do zabiegu chlorkiem wapnia

od 0,5 – 1l preparatu.

AminoHIT+Ca to nawóz dolistny wyprodukowany na płynnej bazie aminokwasowej GELAMIN® – zawiera wapń skompleksowany z L-aminokwasami otrzymanymi w procesie hydrolizy enzymatycznej.

Proces hydrolizy enzymatycznej FCECH (prowadzony w niskich temperaturach oraz kontrolowany i monitorowany na każdym etapie) – jest wysoce wystandaryzowany, co pozwala na uzyskanie produktu o ściśle określonym, pewnym składzie i odpowiednich właściwościach fizykochemicznych. W wyniku reakcji enzymatycznej zachodzącej w niskiej temperaturze 50 – 55°C w specjalnych reaktorach powstaje płynna baza aminokwasowa GELAMIN®. Połączenie niskich temperatur i użycie określonej puli enzymów w procesie hydrolizy gwarantuje, że wrażliwe na ciepło cząsteczki pełniące funkcję biologiczną w roślinie nie ulegają degradacji.

Jakie zalety ma AminoHIT+Ca?

AminoHIT+Ca charakteryzuje się wysoką efektywnością działania ponieważ:

AminoHIT+Ca zawiera:

L-aminkowasy  >30%
Rozpuszczalny w wodzie wapń (w postaci CaO)  –  8%
Azot organiczny  –  5%

Jak działa AminoHIT+Ca?

AminoHIT+Ca – dolistny nawóz aminokwasowy z dodatkiem wapnia

Kiedy stosować AminoHIT+Ca?

AminoHIT+Ca stosowanie dolistne:

Dolistne zastosowanie AminoHIT+Ca zapewnia szybkie wchłanianie, przyswajanie i przemieszczanie w roślinie substancji odżywczych.

UprawaDawka l/haAplikacja
Jabłoń, grusza2-4Co 10-12 dni od fazy wzrostu zawiązków
Truskawka1-2Co 10-12 dni od kwitnienia
Brzoskwinia, śliwa, wiśnia2-3Co 8-10 dni od fazy wzrostu zawiązków
Winorośl2-4Co 10-15 dni od fazy wzrostu owoców
Cukinia, bakłażan1-2Co 12-14 dni w pełni sezonu wegetacyjnego
Pomidor1,5-2,5Co 7-10 dni od zawiązywania owoców

AminoHIT+Ca jest preparatem dobrze mieszającym się z fungicydami oraz nawozami wapniowymi (których dawkę w takim przypadku można obniżyć) – o szczegóły należy zapytać Doradców BIOCONT.

Szczególnie polecamy stosowanie AminoHIT+Ca z preparatami:

Stosowanie AminoHIT+Ca przez systemy nawadniania

AminoHIT+Ca można stosować poprzez fertygację ze względu na:

Dawka AminoHIT+Ca w fertygacji to 0,5-1 litra / 1000 l wody.

Rafał Powązka doradca techniczno-handlowy Biocont Polska