Jabłonie Owoce miękkie Owoce pestkowe

Bacillus thuringiensis var. kurstaki

Dr Michał Pniak, mgr inż. Alicja Kondrat
BIOCONT POLSKA SP. Z O.O.

Bacillus thuringiensis – jak to działa?

Możliwość wykorzystania bakterii Bacillus thuringiensis (Bt) w ochronie roślin została odkryta ponad 100 lat temu. Jednakże komercyjnie została wprowadzona do obrotu w latach 40. XX wieku. Bacillus thuringiensis var. kurstaki została odkryta w późnych latach 60. XX wieku. Stosowanie Bt w ochronie roślin jest dobrze opracowaną, sprawdzoną i praktykowaną od lat metodą ochrony roślin przed gąsienicami motyli.

Bacillus thuringiensis jest naturalnie występującą w środowisku gram-dodatnią bakterią przetrwalnikową, wytwarzającą krystaliczne, białkowe toksyny owadów. W warunkach wysokiego pH (takie warunki panują w przewodzie pokarmowym gąsienic) kryształ rozpada się na mniejsze fragmenty. Toksyczne cząstki białka, dołączają się do receptorów jelita środkowego gąsienic, powodując jego perforację. Skutkiem działania toksyn jest szybkie zaprzestanie żerowania, choroba, a następnie śmierć gąsienic. Szkodniki zaprzestają żerowania na krótko po spożyciu bakterii (po ok. 30 minutach), a śmierć następuje zwykle po 2 – 3 dniach.

Krystaliczne białka mają unikalny model działania, czyniąc preparat LEPINOX® PLUS zawierający Bt ważnym elementem zapobiegania uodparnianiu się szkodników oraz ograniczania pozostałości po środkach ochrony w plonach.

Preparat ten jest selektywny i zwalcza jedynie gąsienice motyli – nie działa na inne organizmy niecelowe. Bakterie zawarte w preparacie LEPINOX® PLUS nie są niebezpieczne dla środowiska, ludzi, zwierząt oraz organizmów pożytecznych. Po zastosowaniu preparatu nie trzeba się martwić o wprowadzone do naszych upraw pszczoły, trzmiele, dobroczynki inne organizmy pożyteczne.

LEPINOX® PLUS jest ważnym narzędziem w walce z gąsienicami motyli (również motyli sówkowatych, między innymi rolnic w uprawach warzyw, truskawki i innych roślin) w uprawach ekologicznych i integrowanych. Preparat jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Preparat LEPINOX® PLUS należy stosować wieczorem lub w pochmurny dzień, w czasie występowania młodych gąsienic (L1 – L2), w dawce 1 kg/ha. Jeżeli po aplikacji wystąpiły opady deszczu, zabieg należy powtórzyć. Zalecane jest opryskiwanie drobnokropliste, aby ciecz pokryła całą powierzchnię liści, co zwiększa efektywność działania preparatu. Preparat można mieszać z innymi agrochemikaliami za wyjątkiem produktów o wysokim pH (powyżej 8,5) i bakteriobójczych.

Substancją aktywną w preparacie LEPINOX® PLUS jest Bacillus thuringiensis var. kurstaki szczep EG 2348.

Zawartość bakterii w objętości opakowania 1 kg to:

  • zawartość techniczna: 375 g (37.5% w/w)
  • zawartość czysta: 150 g/kg (15% w/w)
  • bioaktywność 32000 IU/mg T.ni.

W biopreparatach owadobójczych zawierających ten sam gatunek bakterii szczególną uwagę należy zwrócić na podgatunek i szczep zawartego w środku ochrony mikroorganizmu, na jego zawartość techniczną, czystą, a przede wszystkim na bioaktywność. Zdarza się, że preparaty o podobnym składzie zawierają różne ilości podobnie działających mikroorganizmów, zachowując tę samą bioaktywność, która jest podstawowym czynnikiem wpływającym na dawkowanie i efektywność działania preparatu. Różne wartości armaturowe lub procentowe przy zachowaniu tej samej bioaktywności wynikają z różnic pomiędzy poszczególnymi szczepami tej samej bakterii.

LEPINOX® PLUS

Preparat stworzony do efektywnej kontroli gąsienic motyli. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami w programach konwencjonalnej, integrowanej oraz ekologicznej ochrony roślin.

Zobacz produkt