Warzywa

PYREGARD®- likwidacja ognisk szkodników i ograniczenie ich populacji w uprawach pod osłonami

Naturalny środek na szkodniki pod osłonami

W uprawach szklarniowych, także w trakcie produkcji rozsady potrzebne są insektycydy do stosowania interwencyjnego np. do likwidacji ognisk szkodników lub w przypadkach kiedy ich populacja nie została wystarczająco ograniczona przez introdukowane do szklarni entomofagi. Środki takie powinny być jak najmniej szkodliwe dla naturalnych wrogów szkodników.

Takim interwencyjnym środkiem jest PYREGARD®, który jest insektycydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC), opartym na naturalnych pyretrynach pozyskiwanych z wyciągu ze złocienia dalmatyńskiego (Chrysanthemum cinerariifolium). Ten gatunek złocienia jest uprawiany ekstensywnie, a kwiaty są zbierane, suszone i rozdrabniane, a następnie poddawane procesowi ekstrakcji, aby wyizolować substancję czynną.

Obecnie wyciąg ze złocienia jest insektycydem szeroko stosowanym w rolnictwie zarówno ze względu na jego skuteczność, jak i korzystny profil ekotoksykologiczny. Szybko rozkłada się w środowisku i jest dozwolony w rolnictwie ekologicznym.

PYREGARD® – naturalny produkt na szkodniki pod osłonami

Zobacz produkt

Jak działa PYREGARD®

PYREGARD® zawiera szereg naturalnych związków zaliczanych do pyretryn. Są to estry kwasu chryzantemowego (mieszanina pyretryny, jasmoliny i cyneryny), które przenikają przez powłoki ciał owadów. Działają głównie kontaktowo. Szkodniki już po kilku minutach od zabiegu tracą zdolność koordynacji ruchów, a następnie ulegają paraliżowi i śmierci. Zgodnie z klasyfikacją IRAC substancja czynna pyretryna zaliczana jest do grupy modulatorów kanału sodowego – IRAC 3A. Chociaż naturalne pyretryny zawarte w środku PYREGARD® NIE są selektywne w stosunku do owadów pożytecznych, to ze względu na krótkie działanie mogą być stosowane w uprawach szklarniowych, kilka dni przed introdukcją pożytecznych makroorganizmów oraz w tych obiektach, w których do zapylania roślin wykorzystywane są trzmiele (na czas zabiegu należy zabezpieczyć ule).


W rzeczywistości PYREGARD® jest to insektycyd, który NIE utrzymuje się długo w środowisku, ponieważ ulega szybkiemu rozpadowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, wysokiej temperatury i tlenu.

PYREGARD® jest środkiem ochrony roślin na bazie naturalnych pyretryn, który zachowuje zalety insektycydów należących do grupy pyretroidów, czyli szybki efekt „knock down” i szerokie spektrum działania. Jednak w przeciwieństwie do syntetycznych pyretroidów, działanie środka PYREGARD®  
z reguły nie utrzymuje się dłużej niż trzy dni, ale najsilniejsze działanie ogranicza się do kilku godzin.
Dzięki tym zaletom nie mamy pozostałości substancji czynnych i minimalizujemy niekorzystny wpływ na organizmy pożyteczne.

PYREGARD®  jest zarejestrowany w uprawach:

Uprawy pod osłonamiSzkodnikDawkaKarencja
Pomidor, bakłażan, papryka, ogórek, cukiniamączliki0,75 l/ha1 dzień
Sałata, endywia, cykoria, szczaw, rukola, roszponka, szpinak i podobnemszyce0,6 l/ha2 dni

WAŻNE ZALECENIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA

  • PYREGARD®  należy stosować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem (optymalna temperatura 15 – 19°C).
  • Ciecz użytkowa powinna mieć pH 5 – 6,5 aby zabieg był skuteczny
    (NIE może mieć odczynu alkalicznego). Oprócz kontrolowania pH wody wskazane jest, aby nie mieszać naturalnej pyretryny z produktami o odczynie zasadowym.

Zalecaną praktyką jest zakwaszanie roztworu
w celu obniżenia pH do wartości poniżej 7

  • Tak przygotowaną cieczą należy natychmiast wykonać zabieg, zwracając uwagę na to, aby potraktować również dolne strony liści, ponieważ PYREGARD® ma działanie kontaktowe i NIE działa układowo.

WAŻNE !

PYREGARD® charakteryzuje się niską toksycznością w stosunku do zwierząt stałocieplnych i krótką trwałością. Naturalne pyretryny to substancje, która nie mają wpływu na zwierzęta stałocieplne, takie jak ssaki i ptaki, ale szkodzą rybom, gadom i płazom. Są również szkodliwe dla owadów zapylających, dlatego nie wolno ich stosować na roślinach kwitnących, atrakcyjnych dla wielu zapylaczy.

Katarzyna Woszczyk – menedżer ds. rozwoju produktów, Biocont Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.