Warzywa

Mszyce na papryce i sałacie – jak biologicznie zwalczać mszyce?

Mszyce odporne na „chemię”

Producenci warzyw coraz częściej zgłaszają problemy z uodparnianiem się mszyc na standardowe, chemiczne insektycydy.

Jest to zjawisko bardzo niepokojące, zwłaszcza, że niedawno w uprawach papryki słodkiej w Belgii, Holandii i Niemczech zidentyfikowano nowy genotyp mszycy brzoskwiniowej  Myzus  persicae, który jest mniej podatny na działanie środków chemicznych. Jak wynika z zagranicznych doniesień problemy ze zwalczaniem mszycy brzoskwiniowej były zgłaszane przez holenderskich producentów papryki już w 2021 roku. Środki zawierające flonikamid, a więc substancję o działaniu systemicznym przestały skutecznie zwalczać tę grupę szkodników. Okazało się, że w szklarniach pojawił się nowy genotyp Myzus persicae, który został zidentyfikowany przez naukowców z Wageningen University & Research.Nowy genotyp został wykryty w różnych uprawach w Holandii i Wielkiej Brytanii oraz w kilku innych krajach, takich jak Belgia, Kanada, Niemcy, Hiszpania i Portugalia.

Mszyce często są problemem już na etapie produkcji rozsady, a więc trzeba uważnie kontrolować sadzonki znajdujące się w mnożarce. Rozpoczęcie zwalczania wcześnie, przy niskiej populacji szkodników, da najlepszy efekt.
Poza tym należy mieć na uwadze, że uodpornione mszyce można zawlec do gospodarstwa wraz z rozsadą, zwłaszcza tą zakupioną zagranicą.

Szkodliwość mszyc

Żerowanie mszyc powoduje zasychanie i opadanie zawiązków, żółknięcie i deformacje liści. Mszyce wydzielają spadź, na której mogą rozwijać się grzyby sadzakowe (spowolnienie procesu fotosyntezy
 i spadek plonu). Warzywa zasiedlone przez te szkodniki są dyskwalifikowane jako produkt handlowy. Poza tym mszyce są wektorami wielu wirusów.

Kiedy pojawiają się mszyce?

Mszyca brzoskwiniowa – nalatuje do tuneli foliowych zwykle w maju i czerwcu – jeden z ważniejszych wektorów chorób wirusowych. Ten gatunek mszycy zimuje na drzewach  z rodzaju Prunus (brzoskwinia, morela).

Mszyca ziemniaczana smugowa – występuje licznie w marcu i kwietniu

Mszyca porzeczkowo-sałatowa – zimuje na porzeczce i agreście, a latem przelatuje na sałatę, cykorię. We wrześniu szkodnik wraca na żywiciela pierwotnego, a więc na wyżej wymienione krzewy.

Po okresie wiosennym mszyce w większym nasileniu obserwujemy w uprawie papryki zwykle pod koniec sierpnia i na początku września – zwłaszcza w tych tunelach, w których była prowadzona intensywna ochrona chemiczna m.in. przeciwko przędziorkom.

Biologiczne zwalczanie mszyc

PYREGARD®likwidacja ognisk szkodników i ograniczenie ich populacji w uprawach pod osłonami

PYREGARD® jest insektycydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC), opartym na naturalnych pyretrynach pozyskiwanych z wyciągu ze złocienia dalmatyńskiego (Chrysanthemum cinerariifolium). Obecnie wyciąg ze złocienia jest insektycydem szeroko stosowanym w rolnictwie zarówno ze względu na jego skuteczność, jak i korzystny profil ekotoksykologiczny. Szybko rozkłada się w środowisku i jest dozwolony w rolnictwie ekologicznym.

PYREGARD® – skuteczny naturalny środek owadobójczy

Zobacz produkt

PYREGARD® – jak zwalcza mszyce?

PYREGARD® zawiera szereg naturalnych związków zaliczanych do pyretryn. Są to estry kwasu chryzantemowego (mieszanina pyretryny, jasmoliny i cyneryny), które przenikają przez powłoki ciał owadów. Działają głównie kontaktowo. Szkodniki już po kilku minutach od zabiegu tracą zdolność koordynacji ruchów, a następnie ulegają paraliżowi i śmierci.

Chociaż naturalne pyretryny zawarte w środku PYREGARD® NIE są selektywne w stosunku do owadów pożytecznych, to ze względu na krótkie działanie mogą być stosowane w uprawach szklarniowych, kilka dni przed introdukcją entomofagów oraz w tych obiektach, w których do zapylania roślin wykorzystywane są trzmiele (na czas zabiegu należy zabezpieczyć ule).

W rzeczywistości PYREGARD®  jest to insektycyd, który NIE utrzymuje się długo w środowisku, ponieważ ulega szybkiemu rozpadowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, wysokiej temperatury i tlenu. PYREGARD®  należy stosować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem (optymalna temperatura 15 – 19°C).

Zalecaną praktyką jest zakwaszanie roztworu
w celu obniżenia pH do wartości poniżej 7 aby zabieg był skuteczny.

PYREGARD®  jest środkiem ochrony roślin na bazie naturalnych pyretryn, który zachowuje zalety insektycydów należących do grupy pyretroidów, czyli szybki efekt „knock down” i szerokie spektrum działania. Jednak w przeciwieństwie do syntetycznych pyretroidów, działanie środka PYREGARD® z reguły nie utrzymuje się dłużej niż trzy dni, ale najsilniejsze działanie ogranicza się do kilku godzin. Dzięki tym zaletom nie mamy pozostałości substancji czynnych i minimalizujemy niekorzystny wpływ na organizmy pożyteczne.

PYREGARD®  jest zarejestrowany w uprawach:

Uprawy pod osłonamiSzkodnikDawkaKarencja
Pomidor, bakłażan, paprykamączliki0,75 l/ha1 dzień
Ogórek, cukinia
Sałata, endywia, cykoria, szczaw, rukola, roszponkamszyce0,6 l/ha2 dni
Szpinak i podobne

WAŻNE !
PYREGARD® charakteryzuje się niską toksycznością w stosunku do zwierząt stałocieplnych i krótką trwałością. Naturalne pyretryny to substancje, która nie mają wpływu na zwierzęta stałocieplne, takie jak ssaki i ptaki, ale szkodzą rybom, gadom i płazom. Są również szkodliwe dla owadów zapylających, dlatego nie wolno ich stosować na roślinach kwitnących, atrakcyjnych dla wielu zapylaczy.

Naturalis® – bioinsektycyd na jaja, larwy i owady dorosłe

Naturalis® to mikrobiologiczny insektycyd zawierający zarodniki entomopatogenicznego grzyba Beauveria bassiana szczep ATCC 74040. Zarodniki Beauveria bassiana przylegają do oskórka owadów, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć szkodników następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji grzybni, która przerasta ich ciała.

Naturalis® – skuteczne zwalczanie szkodników w polu i pod osłonami

Zobacz produkt

Jak działa Naturalis®?

Przestrzeganie optymalnych warunków aplikowania ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania wysokiej efektywności zwalczania szkodników.

  • Ważne aby Naturalis® stosować już przy niewielkim zasiedleniu roślin przez szkodniki (na początku ich pojawiania się), zanim będą widoczne objawy ich żerowania.
  • Zabiegi należy przeprowadzać wieczorem (a nawet w nocy) lub wcześnie rano w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Nie stosować w pełnym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze (formulacja środka OD – zawiesina olejowa). Optymalne warunki dla rozwoju Beauveria bassiana to 20 do 27°C. Zarodniki B. bassiana nie kiełkują poniżej 10 i powyżej 35°C.
  • W zależności od nasilenia szkodników oraz warunków pogodowych należy powtarzać zabiegi ochronne 2–3 krotnie w odstępach 5–7 dniowych. W zależności od uprawy i zwalczanego szkodnika dawka preparatu waha się od 0,75 – 2 l/ha.
  • Naturalis® może być stosowany samodzielnie w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie z wieloma insektycydami.
  • W przypadku konieczności zastosowania środków grzybobójczych w danej uprawie należy zachować odstęp przynajmniej 2-5 dniowy pomiędzy aplikacją środka Naturalis®, a ewentualnymi zabiegami przy użyciu fungicydów.

Środek jest zarejestrowany do zwalczania mszyc w następujących uprawach:

UprawaSzkodnikDawkaUwagi
Sałata, endywia szerokolistna, cykoria liściowa – pod osłonamiMszyca sałatowo–porzeczkowa0,75- 1 l/haNie stosować w dniu zbioru Zalecana ilość wody: 600 – 1000 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Liczba zabiegów: 5.
Odstęp między zabiegami: co najmniej 5 dni.
Roszponka warzywna, rzeżucha ogrodowa, rukola, szczypiorek – uprawa pod osłonamiMszyce
Sałata, endywia szerokolistna, cykoria liściowa, roszponka warzywna, rzeżucha ogrodowa, rukola, szczypiorek – uprawa w polu
Bób, ciecierzyca pospolita, fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, groch zielony cukrowy, groch zielony łuskowy, groch zwyczajny siewny, groch zwyczajny pastewny (peluszka), soczewica jadalna – uprawa w polu

Katarzyna Woszczyk – menedżer ds. rozwoju produktów, Biocont Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie produktu. Zwróć szczególną uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie preparatu.