Warzywa

Rizocore®- jak uzyskać wysoki plon czosnku?

Uprawa czosnku należy do tych zdecydowanie bardziej wymagających, zarówno pod względem nakładów finansowych, jak i pracy. Z uwagi na niskie wymagania termiczne warzywo to udaje się w prawie wszystkich regionach kraju. Należy jednak pamiętać, że żeby uzyskać wysoki plon czosnku, trzeba go uodpornić na działanie patogenów odglebowych.

Zdrowy czosnek wysokiej jakości? – to możliwe.

Czosnek może być sadzony jesienią i wtedy plony w zależności od odmiany uzyskamy pod koniec czerwca lub na początku lipca albo sadzony wiosną – wówczas zbiory mają miejsce pod koniec lipca.

Do sadzenia przeznacza się ząbki ze zdrowych główek, wolne od objawów chorób grzybowych oraz bez śladów żerowania szkodników. Dzielenie główek na ząbki zaleca się przeprowadzać bezpośrednio przed sadzeniem. Niestety wegetatywne rozmnażanie czosnku wiąże się z przenoszeniem chorób grzybowych występujących naturalnie w glebie m.in. Fusarium spp. Dlatego w tym newralgicznym  momencie uprawy warto zaprawić ząbki mikrobiologicznym preparatem Rizocore®.

Rizocore®

Doglebowy preparat mikrobiologiczny, który wpływa korzystnie na wzrost i rozwój roślin, szczególnie strefy systemu korzeniowego. Redukuje negatywny wpływ czynników stresowych pochodzenia glebowego.

Zobacz produkt

Rizocore® wspomaga i stymuluje wzrost i rozwój korzeni, zwiększając tym samym zdolność korzeni do przerastania otaczającej gleby, przez co poprawia się przyswajalność składników odżywczych. Silniejsza roślina jest też mniej podatna na choroby odglebowe. Środek korzystnie wpływa na zdrowotność roślin, a tym samym na wzrost handlowego plonu czosnku. Mikroorganizmy zawarte w preparacie intensywnie rozwijają się w strefie korzeniowej nie dopuszczając do rozwoju patogenów.

Jak uchronić czosnek przed patogenami?

Trzeba dezaktywować patogeny znajdujące się w glebie – najlepiej z użyciem Rizocore®

Rizocore® to unikalna kompozycja pożytecznych bakterii i grzybów:

  • Trichoderma harzianum szczep NAT11 chroni rośliny przed patogenami odglebowymi takimi jak: Pythium, Fusarium, Rhizoctonia i Sclerotinia.
  •  Bacillus megaterium poprawia przyswajalność fosforu przez rośliny.
  • grzyby mikoryzowe  pozytywnie wpływają na właściwości fizyczne gleby, poprawiają zaopatrzenie roślin w wodę, zwiększają efektywność pobierania z gleby wielu składników pokarmowych.

Rizocore® zapewnia:
– poprawę składu mikrobiologicznego gleby
– zwiększenie wigoru i zdrowotności siewek i sadzonek
– lepszy rozwój korzeni młodych roślin
– lepszy wzrost i zdrowotność roślin
– zwiększoną odporność roślin
– zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni

Zaleca się dwukrotną aplikację produktu: zwykle poprzez podlewanie lub oprysk gleby przed sadzeniem oraz 1-2 razy na wiosnę

Uprawa w cyklu jesiennym:

  • Pierwsza aplikacja: w trakcie sadzenia (zaprawianie ząbków) lub poprzez spryskiwanie lub podlewanie gleby przed sadzeniem lub tuż po posadzeniu.
  • Druga aplikacja: wiosną po ruszeniu wegetacji.

Uprawa w cyklu wiosennym:

  •  Pierwsza aplikacja: w trakcie sadzenia: zaprawianie ząbków lub poprzez spryskiwanie lub podlewanie gleby przed sadzeniem lub tuż po posadzeniu.
  • Druga aplikacja: po 4-6 tygodniach

Jeśli zdecydujemy się na spryskiwanie gleby, ważne jest, aby nie aplikować Rizocore® w bezpośrednim świetle słonecznym. Najlepiej aplikować produkt przed deszczem. Zazwyczaj stosowana dawka to 50 g produktu na hektar rozpuszczonego w jak największej ilości wody (około 2000 l/ha). Przed deszczem dawka wody może być znacznie mniejsza.

Katarzyna Woszczyk, menedżer ds. rozwoju produktów, Biocont Polska